Inni faworyci
W mediach pojawiają się także liczne spekulacje, których nie uwzględniają najpopularniejsze typu bukmacherów. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Angelę Merkel, którą nominowano w styczniu (proces nominacji kończy się w lutym) za udział w załagodzeniu konfliktu na Ukrainie. Dziś nazwisko niemieckiej kanclerz pada przede wszystkim w kontekście otwartej polityki wobec uchodźców i imigrantów, którzy przybywają do Europy.
W kuluarach mówi się także o Juanie Manuelu Santosie i Timoleonie Jimenezie. Są to odpowiednio prezydent Kolumbii dowódca organizacji paramilitarnej FARC. Dzięki staraniom obu liderów konflikt, który trwa już 50 lat, jest bliski zakończenia. Traktat pokojowy został już wstępnie zatwierdzony przez obie strony w czasie kolejnych poufnych rund negocjacji w Hawanie na Kubie. Wewnątrzkolumbijski proces pokojowy wydaje się już nieodwracalny, a nagroda mogłaby go tylko umocnić.
Warto jednak pamiętać, że Komitet Noblowski często nic nie robi sobie z typowań faworytów i przyznaje nagrodę wbrew jakimkolwiek przewidywaniom. Tak było choćby w roku 2012, gdy dostała ją Unia Europejska czy rok później, gdy niespodziewanie przyznano jej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.
(WP / oprac. Adam Parfieniuk)