PolskaKto do pracy za poborowych?

Kto do pracy za poborowych?

Po uzawodowieniu armii policja straci ponad cztery tysiące, a szpitale około trzy tysiące najtańszych pracowników - donosi "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, po reformie wojska zlikwidowana zostanie między innymi tak zwana służba zastępcza oraz służba kandydacka w policji.

Do tej pory co roku tysiące młodych ludzi pomagało w szpitalach, hospicjach, domach pomocy, oraz patrolowało ulice w ramach służby kandydackiej. W sumie było to prawie 8 tysięcy osób.

O służbę zastępczą mogli się starać ci poborowi, którzy ze względu na przekonania religijne lub światopoglądowe nie chcieli iść do wojska. Jest ona jednak dwa razy dłuższa niż ta w armii - trwa 18 miesięcy. Mimo to w całym kraju korzystało z niej 3 tysiące poborowych. Pracodawcy podkreślają, że są to idealni pracownicy. Pieniądze wypłacane jako żołd zwracało państwo, a jedyny koszt to 130 złotych, które trzeba było dopłacać do ZUS. Teraz służba zastępcza zniknie, a pracodawcy będą musieli zatrudniać innych, znacznie droższych pracowników.

wojskopracownikpolicja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)