Trwa ładowanie...

Kto bardziej szkodzi krajowej polityce? Polacy ocenili

Weszliśmy w rok wyborczy. Na politycznej scenie robi się gorąco. Jak Polacy oceniają liderów dwóch największych partii w kraju? Zapytaliśmy, kto zdaniem wyborców jest większym "szkodnikiem" polskiej polityki. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.

Kto bardziej szkodzi krajowej polityce? Polacy oceniliKto bardziej szkodzi krajowej polityce? Polacy oceniliŹródło: PAP
d2vqpho

W 2023 roku czekają nas wybory. Już w poprzednim roku liderzy największych konkurujących ze sobą partii ruszyli w Polskę po głosy wyborców. Zarówno Donald Tusk, jak i Jarosław Kaczyński podczas swoich spotkań z wyborcami wzajemnie o sobie wspominają. Prezes PiS straszy powrotem lidera PO na fotel premiera. Tusk natomiast straszy dalszymi rządami Kaczyńskiego.

Zapytaliśmy Polaków o to, który z nich ich zdaniem bardziej szkodzi krajowej polityce. Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, to Kaczyński jest uważany za większego "szkodnika". Niemal połowa pytanych (49,1 proc.) wskazała właśnie lidera PiS.

Wynik ten może być zaskakujący, bo mimo wielu wpadek prezesa PiS, jego partia wciąż utrzymuje spore poparcie w sondażach wyborczych.

d2vqpho

Zobacz też: Obajtek ma problem? Reakcja na nową osobę w Radzie Nadzorczej Orlenu

Tylko według 24,3 proc. ankietowanych bardziej polskiej polityce szkodzi Tusk. Natomiast 19,1 proc. wyborców jest zdania, że "szkodzą obaj tak samo, a polityka byłaby lepsza bez nich".

4,5 proc. badanych wybrało odpowiedź: "żaden z nich nie szkodzi polskiej polityce", natomiast 3,0 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Kto bardziej szkodzi polskiej polityce? WP
Kto bardziej szkodzi polskiej polityce?Źródło: WP

Wyborcy bronią swoich faworytów

Co mniej zaskakujące, wśród uważających za większego szkodnika Kaczyńskiego przeważają wyborcy opozycji (75 proc.).

d2vqpho

Natomiast większość ankietowanych, którzy za szkodzącego polityce uznają Tuska, to wyborcy Zjednoczonej Prawicy (73 proc.).

Starcie gigantów jeszcze przed wyborami?

Czy Polacy przed wyborami doczekają się debaty Kaczyński-Tusk? Jeszcze w grudniu ubiegłego roku wybuchła na ten temat dyskusja.

Prezes PiS zapewnił, że zgodzi się na wyborczą debatę z liderem PO, jeżeli odbędzie się ona na "uczciwych warunkach" i jeśli nie będzie ze strony Tuska "obrzucania wyzwiskami czy pogróżkami".

- Jeżeli to będzie dyskusja na ten temat, ile lat będę siedział za to, że służyłem dobrze Polsce, to takiej dyskusji nie będę prowadził - mówił szef partii rządzącej w Radiu Wrocław.

d2vqpho

Lider Platformy w odpowiedzi zamieścił wpis na Twitterze, wskazując, że jest gotowy do debaty w dowolnym czasie i miejscu. "Będę czuły i delikatny, chociaż amnestii obiecać nie mogę" - napisał Tusk.

Wszystko jednak skończyło się na publicznej dyskusji na temat debaty. Z żadnej ze stron nie padło konkretne zaproszenie, czy deklaracja.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 6-8 stycznia 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vqpho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqpho
Więcej tematów