PolskaKsiążka o wydarzeniach, które wstrząsnęły Kościołem

Książka o wydarzeniach, które wstrząsnęły Kościołem

Jaki był kościół w minionym stuleciu i jak bardzo musiał się zmienić - m.in. na takie pytania odpowiada ks. prof. Daniel Olszewski w nowej książce "10 wydarzeń, które wstrząsnęły kościołem XX w."

Studium obejmuje refleksją: I wojnę światową i jej skutki, rewolucję październikową i stalinizm, II wojnę światową i hitleryzm, powstanie bloku sowieckiego, upadek systemu kolonialnego, zawiązanie się Światowej Rady Kościołów -ekumenizm, drugi Sobór Watykański, pontyfikat Jana Pawła II, upadek komunizmu oraz Wielki Jubileusz Roku 2000.

Wymienione fakty - zdaniem autora książki - zdecydowały o dwudziestowiecznych losach Kościoła i miały istotny wpływ na wewnątrzkościelne przemiany, których konsekwencje widoczne są do dzisiaj.

Interpretacje ks. Olszewskiego nawiązują - według recenzentów - do najnowszych prądów historiografii, traktujących dzieje Kościoła w duchu ekumenicznym. Problemy Kościoła katolickiego są analizowane łącznie z problematyką innych wyznań chrześcijańskich, z jednoczesnym pokazaniem istniejących między nimi podobieństw i różnic.

Przedstawione w 10 syntetycznych szkicach najważniejsze wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa XX w. ukazane zostały w aspekcie politycznym, społecznym i kulturalnym, w powiązaniu z życiem kościelnym. Takie ujęcie problematyki, w opinii badacza historii, pozwala zrozumieć, jak głęboko losy Kościoła sprzężone były z wydarzeniami politycznymi i przemianami społecznymi.

Książka dotyczy dziejów Kościoła powszechnego XX w., jednak poszczególne zagadnienia koncentrują się na problematyce europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo- Wschodniej. Problemy Kościoła w Polsce i krajach środkowo- europejskich analizowane są w powiązaniu z procesami ogólnoeuropejskimi.

Ks. Daniel Olszewski jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i wykładowcą tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Napisał m.in. "Dzieje chrześcijaństwa w zarysie". (miz)

wydarzeniahistoriakościół

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)