Trwa ładowanie...

Ksiądz oskarżony o molestowanie. Ponad 20 ministrantów ofiarami

Śledczy z Nowego Sącza skierowali do sądu w Gorlicach akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu Marianowi W. ws. wykorzystania seksualnego nieletnich ministrantów. To już następny akt oskarżenia wobec byłego proboszcza z diecezji tarnowskiej.

Ksiądz oskarżony o molestowanie. Ponad 20 ministrantów ofiarami Ksiądz oskarżony o molestowanie. Ponad 20 ministrantów ofiarami Źródło: East News, fot: MONKPRESS
dnnita2

Akt oskarżenia, który trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Gorlicach, zarzuca byłemu księdzu, że latach 2007-2011 r. "doprowadzał do poddania się innym czynnościom seksualnym" małoletniego ministranta. Prokuratorzy z Nowego Sącza zaznaczyli, że były proboszcz kilku parafii diecezji z Tarnowa, wykorzystał stosunek zależności między kapłanem a pokrzywdzonym.

- Konsekwencją tych zachowań księdza było spowodowanie rozstroju zdrowia pokrzywdzonego w postaci psychicznych konsekwencji wykorzystania seksualnego dzieci - powiedział PAP rzecznik prasowy nowosądeckiej prokuratury prok. Leszek Karp.

Prokurator dodał, że Marian W. nie przyznał się do winy.

dnnita2

Zobacz też: "Rota", a w niej Unia, Tusk, Biedroń i Czarnek. Klaudia Jachira zmieniła tekst wiersza Marii Konopnickiej

To kolejny akt oskarżenia ws. Mariana W., a śledczy uważają, że były już duchowny przez lata wykorzystał seksualnie 22 ministrantów. Jednak w przypadku 11 osób postępowanie umorzono ze względu na przedawnienie.

Ksiądz przed sądem. "Największy proces pedofilski dotyczący kościoła"

Proces byłego proboszcza toczy się od ubiegłego roku przed sądem w Nowym Targu. Były duchowny opuścił w listopadzie 2020 roku areszt na wniosek obrońców.

Władze kościelne o możliwości popełnienia przestępstw seksualnych przez księdza W. zawiadomiły prokuraturę po tym, gdy w życie weszły przepisy, które to nakazały.

dnnita2

Jak zauważa agencja, według adwokata Artura Nowaka, który reprezentuje w sądzie część pokrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W., jest to największy proces pedofilski dotyczący kościoła w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnnita2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnnita2
Więcej tematów