Trwa ładowanie...
d4gv9xl

Krzyż w Sejmie. Magdalena Biejat przeciwko. A co na to Polacy? [BADANIE]

- Krzyż wiszący w Sejmie powinien zostać zdjęty — tymi mocnymi słowami Magdalena Biejat, posłanka Lewicy zaznaczyła swoją debiutancką obecność w niższej izbie parlamentu. Co o jej postulacie myślą sami Polacy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej.
Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej. (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d4gv9xl

Polska lewica, która po kilku latach politycznego niebytu powróciła na ul. Wiejską, sięga też do swoich evergreenów. Na aborcję, antykoncepcję i wypowiedzenie Konkordatu pewnie jeszcze przyjdzie czas, a na pierwszy ogień poszła sprawa sejmowego krzyża, która zdaje się wracać niczym bumerang.

Wszystko za sprawą posłanki Lewicy Magdaleny Biejat, będącej jednocześnie szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - W Sejmie są osoby różnych wyznań, także niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejsce stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. Krzyża w takim miejscu być nie powinno - oświadczyła w rozmowie z gazeta.pl.

Wypowiedź doczekała się licznych komentarzy, m.in. rzecznika rządu Piotr Müllera: - My mamy szacunek do tradycji, również do korzeni chrześcijańskich Polski i te korzenie chrześcijańskie są uwidocznione, m.in. poprzez krzyż w Sejmie i tak pozostanie - oświadczył na antenie TVP.

d4gv9xl

Wojna o krzyż. Wszystko przez wypowiedź posłanki [ZOBACZ WIDEO]

My natomiast postanowiliśmy sprawdzić, kto tak naprawdę stoi za posłanką Biejat, to znaczy, kto popiera jej przekonania. Specjalnie dla nas badanie w tym temacie przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.

Polacy chcą krzyża w Sejmie - wynka z badania IBSP dla WP. IBSP dla WP
Polacy chcą krzyża w Sejmie - wynka z badania IBSP dla WP. (IBSP dla WP)

Respondentom zadano pytanie o poglądy dotyczące "krzyża w sali plenarnej Sejmu". Okazuje się, że większość badanych, bo ponad 65 proc. wskazała odpowiedź "krzyż powinien zostać w sali plenarnej Sejmu".

d4gv9xl

Przeciwnego zdania, a więc takiego samego jak posłanka Lewicy, jest zaledwie nieco ponad 24 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma zaś prawie 11 proc. Polaków.

Krzyż w Sejmie. Trochę historii samowolki
Krzyż, o który nie pierwszy raz już wybucha polityczna przepychanka, zawisł na sali plenarnej Sejmu w nocy z 19 na 20 października 1997 roku. Była to... samowolka dwóch posłów z klubu Akcji Wyborczej Solidarność - Tomasza Wójcika i Piotra Krutula. Pod osłoną nocy, używając jako drabiny fotela marszałka Sejmu. Już wtedy nie obyło się bez drobnego incydentu: poseł AWS spadając z mebla próbował ratować się przed upadkiem przytrzymując i niszcząc framugę drzwi.

Krzyż w Sejmie zawisł w 1997 roku. Pod osłoną nocy zawiesili go w sali plenarnej posłowie AWS. East News
Krzyż w Sejmie zawisł w 1997 roku. Pod osłoną nocy zawiesili go w sali plenarnej posłowie AWS. (East News, Fot: Witold Rozbicki/REPORTER)

Przeczytaj też:
- Krzyż w Sejmie? Kard. Kazimierz Nycz zdecydowanie skomentował
- Emocje wokół krzyża na Giewoncie. Ostry komentarz z Zakopanego

Krzyż w Sejmie. Lewica powróciła do jednego ze swoich ulubionych tematów. East News
Krzyż w Sejmie. Lewica powróciła do jednego ze swoich ulubionych tematów. (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4gv9xl

Podziel się opinią

Share
d4gv9xl
d4gv9xl
Więcej tematów