Trwa ładowanie...

Krzysztof Łapiński o polskich neonazistach. "Śmieszno i straszno"

Nie milkną echa wokół reportażu ukazującego szokującą działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". - Takie zachowania są nie do zaakceptowania i są karalne. W Polsce zakazane są wszelkie praktykowanie ideologii nazistowskiej - ocenił Krzysztof Łapiński.

Share
Krzysztof Łapiński o polskich neonazistach. "Śmieszno i straszno"
Źródło: WP.PL
d1niv6t

Reportaż "Polscy neonaziści" wyemitowany w sobotę na antenie TVN24 jest efektem wielomiesięcznej prowokacji dziennikarskiej. Ukazuje kulisy działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" oraz związanych z nimi zwolenników ideologii Adolfa Hitlera.

Dziennikarze zostali zaproszeni na kilka neonazistowskich imprez, m.in. 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera i wszystko nagrali ukrytą kamerą. Spotkanie odbyło się w lesie nieopodal Wodzisławia. Na nagraniu widać ogromną płonącą swastykę, flagi ze swastykami, a nawet tort ze swastyką. Na honorowym miejscu znalazło się popiersie Adolfa Hitlera.

Krzysztof Łapiński przyznał, że po obejrzeniu materiału, miał dwie refleksje. - Było i straszno i śmieszno, wbrew pozorom. Straszno, bo są to osoby, które gloryfikują Hitlera. A śmieszno, bo ci ludzie, paradując w mundurach Wehrmachtu, są po prostu niedouczeni - stwierdził rzecznik prasowy prezydenta.

ZOBACZ WIDEO: Lisicki i Żakowski kłócą się o Marsz Niepodległości

- Muszą wejść organy ścigania. Ta sytuacja jest do oceny prawo-karnej - ocenił Łapiński. - Takie zachowania są nie do zaakceptowania i są karalne. W Polsce zakazane są wszelkie praktykowanie ideologii nazistowskiej.

d1niv6t

Piotr Kraśko zwrócił uwagę na to, że po interwencji polityka Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego oczyszczono z zarzutów szefa formacji "Duma i Nowoczesność". - Może nie było do tej pory mocnych dowodów i tak mocnych nagrań - powiedział Krzysztof Łapiński w TOK FM.

Reakcja polityków

Po emisji materiału zareagowali politycy rządu. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, ale przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści".

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność". A MSWiA poinformowało, że minister Joachim Brudziński spotka się w tej sprawie z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem.

d1niv6t

Podziel się opinią

Share
d1niv6t
d1niv6t
Więcej tematów