Trwa ładowanie...

Kryzys w koalicji. Jarosław Gowin: jesteśmy na wirażu

Kryzys w koalicji Zjednoczonej Prawicy wstrzymał rozmowy PiS z koalicjantami na temat rekonstrukcji rządu. - Koalicja istnieje, ale jesteśmy na wirażu - mówi Jarosław Gowin, lider Porozumienia.
Share
Jarosław Gowin i Łukasz Schreiber w Sejmie
Jarosław Gowin i Łukasz Schreiber w SejmieŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski
dw16pz7

Po czwartkowych głosowaniach w Sejmie doszło kryzysu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska określa sytuację wprost: "koalicji nie ma".

Jarosław Gowin o losy Zjednoczonej Prawicy pytany był w piątek wieczorem w studiu Polsat News.

- Koalicja istnieje, ale jesteśmy na wirażu - stwierdził lider Porozumienia. Dodał, że "pojawiły się pewne zadrażnienia".

dw16pz7

Zobacz też: Ukarani posłowie PiS przejdą do Solidarnej Polski? Jest odpowiedź

Gowin stwierdził, że wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu. - Ta koalicja dobrze służy Polsce - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

- W Sejmie i w polityce rządzi arytmetyka - mówił. Dodał, że rząd mniejszościowy może funkcjonować tylko jako rozwiązanie przejściowe.

dw16pz7

- W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy liderzy Zjednoczonej Prawicy są w stanie sami osiągnąć kompromis. Jeżeli nie, być może pojawi się przestrzeń na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w "Gościu Wydarzeń".

- Prezydent może pomóc nam przywrócić dobre relacje w koalicji - ocenił lider Porozumienia.

W jego ocenie "przedterminowe wybory byłyby porażką dla Zjednoczonej Prawicy". - W koalicji najważniejszą partią jest PiS - zaznaczył Gowin w Polsat News.

Gościem stacji był później również Łukasz Schreiber z PiS. - Jesteśmy w stanie separacji, która może pójść w dwie strony - komentował sytuację w koalicji.

dw16pz7

Kryzys w koalicji. Nie poparli PiS

Z Porozumienia przeciwko noweli dotyczącej zwierząt opowiedzieli się: Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko, a 15 kolejnych posłów Porozumienia, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu.

Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz poparła nowelizację jako jedyna w ugrupowaniu.

Rozłam w PiS. Politolog: Ziobro pojechał po bandzie

Według politologa prof. Kazimierza Kika, obecny kryzys w Zjednoczonej Prawicy został wywołany przez aspiracje polityczne liderów poszczególnych partii.

- Rozeszły się ich drogi. Zaczęła się walka o schedę po Jarosławie Kaczyńskim - mówi Wirtualnej Polsce politolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw16pz7

Podziel się opinią

Share
dw16pz7
dw16pz7
Więcej tematów