Trwa ładowanie...

Kryzys w Afganistanie. Turcja ostrzega Europę

Prezydent Turcji zabrał głos w sprawie sytuacji w Afganistanie. Recep Tayyip Erdogan ostrzegł kraje europejskie, że jego kraj "nie ma obowiązku bycia europejskim magazynem uchodźców" pochodzących z Afganistanu. Według niego Europa powinna wziąć odpowiedzialność za spodziewaną falę afgańskich uchodźców.

Share
Kryzys w Afganistanie. Turcja ostrzega Europę
Kryzys w Afganistanie. Turcja ostrzega Europę
d46qm9i

Erdogan mówił w telewizyjnym przemówieniu, że Europa nie powinna odcinać się od problemu uchodźców zamykając swoje granice. Podkreślił, że tureckie społeczeństwo również obawia się nowej fali przybyszów po objęciu władzy w Kabulu przez talibów. W celu jej powstrzymania - jak przypomniał - na granicy turecko-irańskiej powstaje mur.

- Nasze państwo jest przede wszystkim odpowiedzialne za bezpieczeństwo i dobrobyt 84 mln obywateli. Z drugiej strony nie jesteśmy społeczeństwem, które nie ma charakteru, myśli tylko o sobie i odwraca się plecami do tych, którzy przychodzą do naszych drzwi - mówił Erdogan.

Prezydent podkreślił, że w Turcji schronienie znalazło 5 milionów obcokrajowców, z czego 3,6 miliona stanowią uchodźcy z Syrii, a 300 tys. z Afganistanu. Dodał, że około pół miliona Syryjczyków powróciło do swojej ojczyzny, gdy sytuacja tam trochę się ustabilizowała.

d46qm9i

Zobacz też: „Inflacja zaskoczyła analityków”. Czy NBP radzi sobie z wysoką inflacją?

Turcja gotowa na dialog z talibami

Erdogan oświadczył ponadto, że jest gotów podjąć dialog z nowym rządem w Kabulu. Podkreślił, że strona turecka chciałaby omówić z talibami "wspólne programy".

Przeczytaj też:

d46qm9i

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46qm9i

Podziel się opinią

Share
d46qm9i
d46qm9i
Więcej tematów