Trwa ładowanie...

Kryzys na granicy. Żaryn: Nowa strategia Łukaszenki

Kryzys na granicy z Białorusią trwa. Tylko ostatniej nocy Straż Graniczna odnotowała 174 próby nielegalnego przejścia na teren Polski. - W nocy 22 listopada z Mińska odleciał kolejny samolot, na pokładzie którego znajdowało się ponad 100 cudzoziemców, sprowadzonych na teren Białorusi w ostatnich miesiącach - przekazał Stanisław Żaryn. Jak dodał, Alaksandr Łukaszenka podjął nową strategię działania.

Kryzys na granicy z Białorusią. Stanisław Żaryn komentuje Kryzys na granicy z Białorusią. Stanisław Żaryn komentuje Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
did0nd1
did0nd1

We wtorek miała miejsce wspólna konferencja Straży Granicznej i Stanisława Żaryna. - Wydanych zostało 66 postanowień o obowiązku opuszczenia Polski. Od końca października jest ich już ponad 1000. Oznacza to, że te osoby nie będą mogły wjechać na teren strefy Schengen przez okres trzech lat - mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.

Kryzys na granicy. Żaryn o locie migrantów z Mińska

Jak dodała przedstawicielka SG, w nocy z poniedziałku na wtorek 18 migrantom udało się przekroczyć granicę z Polską. - Zostały one zatrzymane i odprowadzone na granicę z Białorusią - podkreśliła i zaznaczyła, że żadna osoba nie wymagała pomocy medycznej.

- W nocy 22 listopada z Mińska odleciał kolejny samolot, na pokładzie któreznajdowało się ponad 100 cudzoziemców, sprowadzonych na teren Białorusi w ostatnich miesiącach. Podobny lot jest organizowany w dniu dzisiejszym - przekazał z kolei Stanisław Żaryn.

Mandat dla Tuska. Czarzasty mówi, co by zrobił na jego miejscu

Jak dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, jedno z biur podróży ma szukać chętnych osób, które będą chciały wrócić do kraju swojego pochodzenia. - Widzimy więc, że grupa migrantów jest rotowana - zaznaczył.

did0nd1

Kryzys na granicy. Żaryn o nowych trasach migrantów

- Te sygnały to jednak nie jest dowód zmiany, czy wycofania się z planu strategicznego reżimu Łukaszenki. Te próby forsowania naszej granicy będą kontynuowane. Widzimy, że Białoruś szuka kolejnych tras przemycania migrantów do Polski - dodał Żaryn.

Jak przyznał, jedna z nich ma przebiegać między Moskwą a Mińskiem. - Kryzys wytworzony przez Białoruś trwa. Ta taktyka ulega zmianie - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Migranci polecą z Polski? Straż Graniczna o specjalnym locie

Lot ewakuacyjny, jak zdradziła rzeczniczka Straży Granicznej, będzie zorganizowany również z Polski. - W tym tygodniu planujemy odesłać 20 osób do krajów pochodzenia. Odbędzie się to lotami rejsowymi. Przygotowany jest też specjalny lot. Udział w tym bierze kilka instytucji - zaznaczyła Anna Michalska.

Na decyzję w sprawie przyznania ochrony międzynarodowej czeka obecnie ponad 700 osób. W przypadku decyzji odmownej zostaną one wydalone do kraju pochodzenia.

did0nd1

Stanisław Żaryn, pytany o liczbę migrantów na Białorusi, podkreślił, że wstępne szacunki polskich służb wskazują na liczbę 10 tys. osób. - To jednak wstępne szacunki. Migrantów może być więcej - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Kryzys na granicy z Białorusią. 174 próby przejścia

Kryzys na granicy z Białorusią trwa już kolejny miesiąc. Tylko ostatniej dobry Straż Graniczna odnotowała 174 próby nielegalnego przejścia na teren Polski.

Jedna z takich prób, jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej, miała miejsce w rejonie Białowieży, gdzie granicę miało forsować 50 migrantów, którzy "byli wspierani przez białoruskie służby".

W sprawę kryzysu na granicy z Białorusią zaangażowani są najważniejsi politycy w Polsce i za granicą. We wtorek premier Mateusz Morawiecki udał się do Budapesztu, gdzie weźmie udział w specjalnie zwołanym szczycie, który poświęcony będzie m.in. konfliktowi z Mińskiem i kryzysowi migracyjnemu.

did0nd1

O spotkanie zabiegał sam Morawiecki. - Pan premier poprosił o zwołanie Grupy Wyszehradzkiej właśnie ze względu na sytuację geopolityczną, która ma aktualnie miejsce - przekazał w rozmowie z mediami rzecznik rządu Piotr Mueller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
did0nd1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
did0nd1
Więcej tematów