Trwa ładowanie...

Kryzys na granicy potrwa wiele miesięcy? Szef MON: wytrzymaliśmy szturm, ale migranci zmienili metodę ataku [NA ŻYWO]

- W ubiegłym tygodniu wytrzymaliśmy szturm na polską granicę. Teraz zmieniona został metoda tego ataku. Pojawiło się wiele mniejszych grup, które atakują polską granicę. Jesteśmy przygotowani na to, że ten kryzys będzie trwał (…). Zakładamy, że będziemy mieli doczynienia z taką sytuacja przez miesiące - mówił w TVP Info Mariusz Błaszczak. Szef MON zapewnił, że polskie służby poradzą sobie z kryzysem i granica będzie szczelna.

Share
Kryzys na granicy potrwa wiele miesięcy? Szef MON: wytrzymaliśmy szturm, ale migranci zmienili metodę ataku [NA ŻYWO]Fot: Tomasz Waszczuk
d2b2xrr

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z wydarzeń związanych z kryzysem migracyjnym.

W rejonie Białowieży udaremniono kolejną próbę nielegalnego przekroczenia granicyprzez 50 migrantów- przekazało  Ministerstwo Obrony Narodowej, dodając, że atak "agresywnych migrantów" był wspierany przez białoruskie służby, a polscy mundurowi znów byli oślepiani. - Gepard atakuje wtedy, kiedy się ucieka, natomiast nie atakuje zwierząt,  które powoli przechodzą. Białoruś w imieniu Rosji zachowała się w podobny sposób - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Trwa łączenie
22:37, 23.11.2021

"Nocna zmiana czuwa przy granicy wspólnie ze Strażą Graniczną i Wojskiem Polskim. Dzisiaj było spokojnie. Życzmy sobie nawzajem, aby i najblizsza noc i kolejne dni, tygodnie, miesiące i lata również były spokojne" - przekazała policja w mediach społecznościowych.

Komentuj
21:56, 23.11.2021

Senackie komisje opowiedziały się we wtorek za przyjęciem z poprawkami  nowelizacji ustawy o ochronie granicy, która zakłada m.in. wprowadzenie  zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z zarekomendowanych  przez komisje poprawek przewiduje, że zakaz nie będzie obejmował  dziennikarzy. 

Komentuj
21:40, 23.11.2021

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka odwiedził funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Komentuj
21:27, 23.11.2021

"Obecny  kryzys na granicy polsko-białoruskiej, dezinformacja oraz koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą - to tematy wtorkowej rozmowy  ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii - Zbigniewa Raua oraz  Bogdana Aurescu, do której doszło w Bukareszcie" - przekazał MSZ.Komentuj
21:07, 23.11.2021

Polska policja poinformowała na Twitterze, że mijający dzień upłynął na granicy spokojnie.  

Komentuj
20:56, 23.11.2021

Białoruskie niezależne media informują, że kanał w Telegramie oraz sieci społecznościowe niezależnej gazety Nasza Niwa zostały uznane przez władze za materiały ekstremistyczne. 

Jak dotąd Nasza Niwa nie znalazła się jeszcze na publikowanej w internecie oficjalnej liście "materiałów ekstremistycznych".

Uznanie materiałów danego medium za ekstremistyczne oznacza, że za ich rozpowszechnianie (np. przesyłanie lub publikowanie linków) grozi odpowiedzialność administracyjna, karana grzywną lub aresztem.

Komentuj
20:24, 23.11.2021

-  W ubiegłym tygodniu wytrzymaliśmy szturm na polską granicę. Teraz zmieniona został metoda tego ataku. Pojawiło się wiele mniejszych grup,  które atakują polską granicę. Jesteśmy przygotowani na to, że ten kryzys  będzie trwał (…). Zakładamy, że będziemy mieli doczynienia z taką sytuacja przez miesiące - mówił w TVP Info Mariusz Błaszczak. Szef MON  zapewnił, że polskie służby poradzą sobie z kryzysem i granica będzie  szczelna. 

Komentuj
19:15, 23.11.2021

"Sąsiadujące z Białorusią państwa członkowskie Unii Europejskiej znacznie wzmocniły środki kontroli granic w ramach wprowadzonych stanów wyjątkowych, co  uniemożliwiło w październiku duże przepływy migrantów z Białorusi do UE -  poinformował we wtorek Frontex.

Jak przekazano, na  wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego  przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy  więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu  i Syrii.

"W 2021 r. najbardziej ucierpiała unijna granica z Białorusią. Po  osiągnięciu historycznego maksimum w lipcu, kiedy wykryto ponad 3200  nielegalnych przekroczeń, w kolejnych miesiącach napływ migrantów na  wschodnim szlaku lądowym zmniejszył się do ponad 600 przekroczeń w  październiku 2021 r." - przekazała zajmująca się ochroną europejskich granic agencja UE.

Komentuj
19:11, 23.11.2021

- W  dniach 21-23 listopada niewielki zespół techniczny ekspertów  humanitarnych UE przebywał na Białorusi, gdzie zbierał informacje o losie znajdujących się tam migrantów - poinformował PAP wysoki rangą  urzędnik unijny, prosząc o zachowanie anonimowości.

- Eksperci humanitarni UE zajęli się wyłącznie sytuacją humanitarną na Białorusi. Odbyli spotkania z ministerstwem spraw zagranicznych Białorusi oraz partnerami humanitarnymi obecnymi w tym kraju - powiedział rozmówca  PAP.

Komentuj
18:56, 23.11.2021

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski wezwał we wtorek Białoruś "do zaprzestania używania niewinnych ludzi do cynicznych gier".

- Niestety przez ostatnie kilka miesięcy zaobserwowaliśmy coraz większą skalę tego niepokojącego zjawiska (przemytu ludzi - red.) dotykającą szczególnie narażone grupy przy granicy z Unią Europejską. Co bardziej martwiące, te działania, równoznaczne z przemytem lub handlem ludźmi, są prowadzone przez państwo: są organizowane i wykonywane przez białoruskie władze - mówił Szczerski podczas debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Komentuj
18:45, 23.11.2021

- Wspieramy państwa członkowskie będące na pierwszej linii frontu. Potrajamy środki przeznaczone na zarządzanie granicami przyznane Litwie, Łotwie i Polsce na lata 2021 i 2022. Kraje te muszą być w stanie skutecznie reagować. Muszą również w pełni przestrzegać praw podstawowych i zobowiązań międzynarodowych - mówiła podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komentuj
18:27, 23.11.2021

Parlament Europejski odmówił Mateuszowi Morawieckiemu zabrania głosu w czasie debaty o sytuacji na Białorusi. Polski premier wystosował więc list do PE, który odczytał europoseł PiS Ryszard Legutko. 

- Mamy do czynienia z zaplanowaną akcją prowokacyjną, której migranci są tylko narzędziami Łukaszenki, a celem jest destabilizacja w Europie. Jego zamiarów nie trzeba dowodzić. On sam dostarcza takich dowodów. "Zmasakrujemy wszystkie szumowiny, które wy, czyli Zachód, finansowaliście" -  te słowa nie padły na tajnej naradzie. Wypowiedział je Łukaszenka w telewizji BBC- mówił Legutko.

Komentuj
18:09, 23.11.2021

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej jest niekonstytucyjna? Taką opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Senatu.

"W ocenie Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, proponowanej ustawy nie da się poprawić tak, by odpowadała konstytucyjnym wartościom, zasadom i normom, odoszacym siędo ograniczeń praw i wolności. Abstrahując od wadliwego trybu uchwalenia ustawy, przewidziane przez nią naruszenie istoty kontytucyjnej wolności, nie jest możliwe do zastosowania w okresie, w którym nie obowiązuje konstytucyjnie określony stan nadzwyczajny" - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji przedstawiciel Biura Legislacyjnego.

Komentuj
18:05, 23.11.2021

- Łukaszenka wspierany przez Putina wypowiedział wojnę hybrydową UE. Polska i kraje bałtyckie bronią dziś bezpieczeństwa i suwerenności Unii - mówiła podczas debaty w PE była premier, europosłanka PiS Beata Szydło.

Beata Szydło mówiła, że są dzisiaj trzy najpoważniejsze problemy, które muszą być rozwiązane w UE. - To oczywiście COVID, wojna hybrydowa na wschodniej granicy UE, a także kryzys energetyczny – zagrożenie ubóstwem dla poszczególnych krajów UE i Europejczyków - wymieniała.

Jak stwierdziła b. premier, w obliczu tak poważnych kryzysów, mówienie o praworządności przez sprowadzenie wojny hybrydowej na wschodniej granicy UE do kryzysu humanitarnego, jest albo wyrazem niezrozumienia albo też po prostu „politycznego zacietrzewienia”, które niektóre grupy w PE od dawna prezentują. 

Komentuj
17:35, 23.11.2021

"Migranci, którzy zdecydowali się wrócić do Iraku, otrzymali pięcioletni zakaz wjazdu na Białoruś" - podał niezależny, białoruski kanał NEXTA.

Komentuj
17:31, 23.11.2021

- To nie jest kryzys migracyjny. To nie jest kwestia migracji. To kryzys bezpieczeństwa - powiedział wiceszef  KE Margaritis Schinas podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat Białorusi i kryzysu na granicy. Jak dodał, chodzi o destabilizację Unii  Europejskiej.

- Musimy  nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć, czym są te działania: zdecydowaną próbą wywołania ciągłego i przedłużającego się kryzysu, jako części szerszego, wspólnego wysiłku na rzecz destabilizacji Unii  Europejskiej, testującego jej jedność i determinację - mówi.

Komentuj
17:27, 23.11.2021

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje rozmowy z europejskimi przywódcami na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W środę w Paryżu ma rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem

"Tematem wyzwania geopolityczne dla Europy. W szczególności w kontekście ataków hybrydowych przeprowadzanych przez Białoruś oraz działań destabilizujących rynek gazowy i energetyczny w Europie" - przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Komentuj
17:11, 23.11.2021

Dziennikarz Piotr Czaban opublikował na Twitterze film pokazujący w jakich warunkach przbeywają migranci po białoruskiej stronie granicy.

Komentuj
17:06, 23.11.2021

Według szacunków Komisji Europejskie, na Białorusi jest jeszcze około 15 tys. migrantów, chcących dostać się do Polski.

Komentuj
16:55, 23.11.2021

- Potrzebujemy jasnych zasad, które pozwolą Europie przejąć inicjatywę i zablokować kolejne działania Putina i Łukaszenki. Po pierwsze - żadnych ustępstw (…). Po drugie - nic o nas, bez nas. Każda próba rozwiązania konfliktu musi bazować na porozumieniu. Każda próba negocjacji z pominięciem niektórych państw, to sukces Władimira Putina - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Ryszard Legutko.

Komentuj
16:44, 23.11.2021
pilne

- Komisja Europejska proponuje umieszczanie na czarnej liście przewoźników zaangażowanych w ułatwianie przemytu lub handlu ludźmi - powiedział w Parlamencie Europejskim wiceszef KE Margaritis Schinas.

Komentuj
16:17, 23.11.2021

Białoruski sztab generalny poinformował we wtorek o "korekcie planów przygotowania sił zbrojnych w latach 2021-2022" . Jako uzasadnienie podano "złożoną sytuację polityczno-wojskową" oraz kryzys migracyjny "wywołany przez Zachód".

- Zwiększymy intensywności przygotowania bojowego, będziemy kontynuować prowadzenie wywiadu, by nie dopuścić do nagłego ataku na nasze państwo - powiedział szef sztabu generalnego i wiceminister obrony Wiktar Hulewicz

Hulewicz zarzucił sąsiadom - Polsce, krajom bałtyckim, a także Ukrainie - zwiększanie liczebności wojsk i tworzenie "kręgu państw nieprzyjaznych" wokół granic Białorusi. Zarzucił też sąsiadom "militaryzację świadomości społecznej" i straszenie wojną.

Komentuj
15:58, 23.11.2021

- Wydatki na utrzymanie przebywających na Białorusi migrantów powinny wziąć na siebie organizacje międzynarodowe – oświadczył we wtorek gubernator obwodu grodzieńskiego, na terenie którego w prowizorycznym ośrodku tymczasowym na terenie magazynów logistycznych przebywa ok. 2 tys. migrantów.

- Wszystko zostanie podliczone i przedstawione - powiedział Uładzimir Karanik w telewizji państwowej. 

Komentuj
15:51, 23.11.2021

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz we wtorek w Radiu ZET informował o  tym, że teraz coraz więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy  podejmowanych jest teraz na terenie woj. lubelskiego.  - Migranci są gromadzeni przy brzegu Bugu. Są próby przekraczania granicy pontonami - mówił Skurkiewicz. 

Jednak Nadbużański  Oddział Straży Granicznej od kilku dni przekazuje, że na ich odcinku panuje spokój.  - W nocy z poniedziałku na wtorek było spokojnie na lubelskim  odcinku granicy polsko-białoruskiej. Nie zanotowaliśmy żadnych  niepokojących zdarzeń - poinformował PAP we wtorek rano rzecznik  Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

Komentuj
15:33, 23.11.2021

"Wśród żołnierzy pełniących służbę na granicy są także wojskowi psychologowie, którzy pozostają dyspozycyjni 24 godziny na dobę" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Zapewnił, że pomoc psychologiczna "wkrótce będzie dostępna we wszystkich większych zgrupowaniach wojskowych przy polsko-białoruskiej granicy".

Komentuj
15:09, 23.11.2021

- Skoordynowana ofensywa dyplomatyczna Polski przynosi efekty. Dopływ nowych migrantów na Białoruś jest mniejszy - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podziękował też premierom państw grupy V4 za solidarność w obliczu kryzysu migracyjnego.

Komentuj
15:00, 23.11.2021

- Unia Europejska nigdy nie była pod taką presją migracyjną jak teraz. Bruksela prowadzi błędną politykę w tej sprawie - powiedział we wtorek premier Wegier Victor Orban po spotkaniu szefów rządów grupy V4.

Komentuj

Nie widzisz naszej relacji? Kliknij TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b2xrr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b2xrr
d2b2xrr
Więcej tematów