PolskaKryże może orzekać w procesie FOZZ

Kryże może orzekać w procesie FOZZ

Rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie powiedział w środę, że nie widzi powodów, aby sędzia Andrzej Kryże nie mógł poprowadzić procesu ws. afery FOZZ. Prasa ujawniła, że Kryże skazał w 1980 r.
opozycjonistów za manifestację pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Według "Gazety Polskiej", w 1980 r. Kryże przewodniczył składowi sądu, który skazał kilku opozycjonistów, na kilka miesięcy więzienia za zorganizowanie demonstracji 11 listopada 1979 r.

Jak napisała "GP", sąd uznał winę oskarżonych, gdyż demonstracyjnie okazywali lekceważenie dla Narodu Polskiego przez to, że w miejscu szczególnego kultu Polaków, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza, symbolu poległych w walce o odzyskanie niepodległości, w swoim wystąpieniu odnosili się bez szacunku i pogardliwie wobec Narodu Polskiego, zarzucając mu m.in. że nie jest on narodem wolnym i niepodległym.

Tymczasem pod Grobem mówcy podkreślali, że PRL nie jest niepodległym państwem.

Wyrok ten uchylił kilka lat temu Sąd Najwyższy, przyznając, że w 1980 r. sąd popełnił wiele błędów, a przypisanie skazanym lekceważenia narodu, było niedopuszczalnym zabiegiem.

Nie widzę związku tamtej sprawy ze sprawą FOZZ - powiedział w środę sędzia Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego. Sędzia Kryże ma uprawnienia do prowadzenia procesów i nie widzę powodu, dla którego miałby się wycofać z procesu FOZZ - dodał.

Natomiast Bronisław Komorowski z PO, skazany w 1980 r. przez sędziego Kryże za udział w manifestacji pod Grobem Nieznanego Żołnierza, powiedział, że dziś o tej sprawie myśli z nostalgią i nie ma żalu do sędziego. Podkreślił jednak, że pozostaje problem, czy sędziowie, którzy w czasach PRL orzekali w sprawach politycznych, powinni dziś orzekać w sprawach dotyczących PRL, takich jak np. FOZZ.

W początkach listopada kolegium Sądu Okręgowego postanowiło, że Kryże zastąpi Barbarę Piwnik w roli przewodniczącego składowi ws. FOZZ. (mk)

kryżegazetapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)