Trwa ładowanie...
d2q59k9
d2q59k9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pomnik

Krynica-Zdrój ma pomnik Jana Kiepury

Pomnik Jana Kiepury, słynnego polskiego
tenora, odsłonięto w Krynicy-Zdroju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2q59k9

Odlew z brązu, ustawiony na granitowym cokole, przedstawia Kiepurę śpiewającego z uniesioną w górę ręką. To kopia pomnika, który dwa lata temu stanął w Sosnowcu - rodzinnym mieście artysty. Autorami projektu są warszawiacy - Tadeusz Markiewicz i nieżyjący już Gabriel Karwowski.

Pomnik stanął na placu przed kinem "Jaworzyna" w centrum uzdrowiska. Podczas uroczystości zabrzmiał głos Kiepury - odtworzono archiwalne nagranie pieśni w jego wykonaniu pt."Ninon, ach uśmiechnij się".

Kiepura darzył Krynicę szczególnym uczuciem, tu wybudował swój dom, tu spędzał wolne chwile i bardzo chętnie występował dla kuracjuszy. Do dziś Krynica żyje Kiepurą, bo co roku odbywają się - obecnie już europejskie - festiwale jego imienia. Dzięki Kiepurze Krynica jest znana w świecie. Doceniając to, stawiamy artyście pomnik, który należał mu się od dawna - powiedział burmistrz Krynicy, Emil Bodziony.

d2q59k9

Pomysł postawienia pomnika Kiepury w Krynicy narodził się w latach 90., jednak ówczesna uchwała krynickich radnych w tej sprawie nie doczekała się realizacji. Dwa lata temu z inicjatywą takiego uczczenia wielkiego tenora wystąpiło Krynickie Towarzystwo Kulturalne. Ze względu na koszty zdecydowano, że nie będzie konkursu na nowy pomnik, a w mieście stanie kopia. Fundusze na ten cel zbierano podczas publicznych kwest i koncertów, w których artyści występowali, rezygnując ze swoich honorariów. Pomogli także sponsorzy i władze Krynicy.

Pomnik spodobał się mieszkańcom i kuracjuszom - już na kilka dni przed jego odsłonięciem wiele osób robiło sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy kładą tam kwiaty. Są i tacy, którzy pod pomnikiem nucą melodie Kiepury - powiedziała PAP dr Barbara Cieniawa, prezes Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury.

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 r. w rodzinie niezamożnego sosnowieckiego piekarza. Zadebiutował w 1925 r. w operze w Warszawie. Śpiewał w Europie i Stanach Zjednoczonych, zyskując międzynarodową sławę, występował też w operetkach i filmie. W 1939 r. osiadł na stałe w USA. Zmarł w 1966 r.

d2q59k9

Podziel się opinią

Share

d2q59k9

d2q59k9
Więcej tematów