Trwa ładowanie...
d328sy9
IAR

Krym częściowo odcięty od prądu. Sieć przesyłowa uszkodzona przez eksplozje

Zniszczono część sieci przesyłowej ukraińskiego prądu na Krym. W wyniku eksplozji przestały działać dwie z czterech linii wysokiego napięcia łączących półwysep z Ukrainą. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za wybuchy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krym widziany z kosmosu
Krym widziany z kosmosu (Wikimedia Commons, Fot: NASA)
d328sy9

Eksplozje były na tyle silne, że zniszczyły betonowe słupy podtrzymujące linię wysokiego napięcia. Do zdarzenia doszło w graniczącym z Krymem obwodzie chersońskim. Obsługująca sieć ukraińska kompania Ukrenerho oświadczyła, że zniszczenia są efektem eksplozji ładunków wybuchowych. Nie wiadomo, kto je podłożył.

Organizacje tatarów krymskich i niektóre ukraińskie organizacje społeczne od kilku tygodni blokują dostarczanie ukraińskich towarów na Krym. Blokujący postulowali też wprowadzenie przez Ukrainę energetycznej blokady okupowanego przez Rosjan półwyspu.

Koordynator blokady Lenur Islamow zaprzeczył, że to blokujący są odpowiedzialni za wybuchy. Jednak jak oświadczył - aktywiści nie dopuszczą do remontu zniszczonych linii przesyłowych.

Obecnie ukraiński prąd dostarczany jest na Krym za pomocą dwóch pozostałych linii. Jednak z niezbędnych 950 megawatów energii na półwysep trafia jedynie 650.

d328sy9

Podziel się opinią

Share
d328sy9
d328sy9
Więcej tematów