Trwa ładowanie...

Krwawy Księżyc 2022. Kiedy wypada Pełnia Księżyca Myśliwych?

Pierwsza pełnia księżyca tej jesieni nazywana jest Pełnią Księżyca Myśliwych. W tym roku wypada ona 9 października. Tego dnia na niebie będzie można zaobserwować tzw. Krwawy Księżyc. Czym dokładnie jest to zjawisko i skąd wywodzi się jego nazwa?

Pełnia Księżyca Myśliwych wypada 9 października 2022 roku. Pełnia Księżyca Myśliwych wypada 9 października 2022 roku. Źródło: pexels, fot: samer daboul
d1ho7fa
d1ho7fa

Pełnią nazywana jest jedna z czterech faz Księżyca. Naturalny satelita Ziemi znajduje się wówczas w opozycji do Słońca. Oznacza to, że jest po przeciwnej stronie Ziemi. Tarcza Księżyca jest wtedy w pełni widoczna i dokładnie oświetlona. Zjawisko to ma duży wpływ na ludzki organizm i samopoczucie. Jasna tarcza Srebrnego Globu może wywoływać m.in. bezsenność, nerwowość i trudności w koncentracji.

Krwawy Księżyc. Kiedy wypada w 2022 roku?

Pierwsza jesienna pełnia Księżyca wypada w niedzielę 9 października. W tym miesiącu zjawisko to będzie można zaobserwować w jego pełnym rozkwicie o godzinie 22:54. Będzie to także dziesiąta pełnia w tym roku. Październikowa pełnia nosi nazwę Pełni Księżyca Myśliwych. Inną nazwą wyjątkowego oblicza jest Krwawy Księżyc.

Pełnia Księżyca Myśliwych. Skąd wzięła się nazwa?

Każda pełnia księżyca posiada osobne, specyficzne nazewnictwo, które jest jednocześnie nawiązaniem do charakterystycznych dla danego miesiąca zjawisk meteorologicznych. Może też nawiązywać do roślinności lub zwierząt. Pełnia Księżyca Myśliwych, czyli Krwawy Księżyc, który objawia się w październiku, swoją nazwę zawdzięcza tradycji jesiennych polowań. W tym miesiącu Srebrny Glob świeci wyjątkowo jasnym światłem i pozostaje długo na niebie. Fakt ten dawniej wykorzystywali myśliwi. Podczas gdy światło Księżyca oświetlało pola i lasy, polowanie na zwierzynę stawało się łatwiejsze i pozwalało na przygotowanie większych zapasów jedzenia na ciężkie, zimowe miesiące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warszawa po wakacjach. Sprawdziliśmy, czy w stolicy nadal są turyści

Pełnie księżyca. Jakie mają nazwy?

W ciągu roku wypada 12 pełni Księżyca. Całą, jasną tarczę naturalnego satelity Ziemi oglądać można co 29,5 dni. Każda z pełni ma swoją odrębną nazwę. W październiku jest to Pełnia Księżyca Myśliwych. W innych miesiącach pełnie noszą następujące nazwy:

  • Pełnia Wilczego Księżyca - styczeń
  • Pełnia Śnieżnego Księżyca - luty
  • Pełnia Robaczego Księżyca - marzec
  • Pełnia Różowego Księżyca - kwiecień
  • Pełnia Kwiatowego Księżyca - maj
  • Pełnia Truskawkowego Księżyca - czerwiec
  • Pełnia Koźlego Księżyca - lipiec
  • Pełnia Księżyca Jesiotrów - sierpień
  • Pełnia Księżyca Plonów - wrzesień
  • Pełnia Bobrzego Księżyca - listopad
  • Pełnia Zimnego Księżyca - grudzień

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj