ŚwiatKrwawe starcia z Kurdami

Krwawe starcia z Kurdami

Pięciu tureckich żołnierzy i jeden policjant poniosło śmierć w walkach z partyzantami kurdyjskimi na południowym wschodzie Anatolii, zamieszkanym głównie przez Kurdów.

Dwaj żołnierze zginęli we wtorek wskutek wybuchu miny podłożonej przez partyzantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w górach Gabar (prowincja Sirnak, granicząca z Irakiem) - poinformowało w środę źródło oficjalne.

W czasie operacji wojskowej w celu ujęcia sprawców zamachu, trzej inni żołnierze zostali zastrzeleni przez rebeliantów, którzy wciągnęli ich w zasadzkę - dodało to samo źródło. W ataku dwie osoby zostały ranne.

Policjant turecki, który został ranny we wtorek w czasie ataku partyzantów kurdyjskich na komisariat w Genc, osadzie w prowincji Bingol, 200 km na północny zachód od Sirnak, zmarł w nocy z wtorku na środę - według źródeł lokalnych.

W ubiegłym tygodniu południowy wschód Anatolii był widownią poważnych zamieszek, które zaczęły się na pogrzebie partyzantów, zabitych w starciu z tureckimi siłami bezpieczeństwa. W zamieszkach tych 12 osób poniosło śmierć. Trzy osoby zginęły w Stambule w ataku sympatyków PKK na autobus.

Podczas gdy w Diyarbakir w środę powrócił spokój, w Stambule wybuch bomby wstrząsnął budynkiem mieszczącym biuro rządzącej tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Trzy osoby zostały lekko ranne.

Bomba została podłożona w koszu na śmieci przy wejściu do biura AKP, na drugim piętrze budynku.

Nieco wcześniej w środę urząd gubernatora Stambułu poinformował, że siły bezpieczeństwa przejęły na cmentarzu w Esenyurt 10 kg plastiku, jakiego często używają separatyści kurdyjscy.

PKK, zaliczana do organizacji terrorystycznych przez Turcję, USA i Unię Europejską, zintensyfikowała swe operacje na południowym wschodzie kraju od czerwca 2004 roku, kiedy położyła kres jednostronnemu pięcioletniemu zawieszeniu broni.

Ponad 37 tys. osób zginęło w walkach tureckich sił bezpieczeństwa z PKK od 1984 roku, kiedy organizacja kurdyjska rozpoczęła walkę o niepodległość.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)