Krwawa pełnia w październiku i zaćmienie Księżyca. Nocny spektakl nadchodzi
Pełnia Księżyca w październiku będzie niezwykle spektakularnym zjawiskiem. W jej trakcie dojdzie bowiem do częściowego zaćmienia Srebrnego Globu. Czy będzie ono widoczne w Polsce? Kiedy pełnia krwawego Księżyca?
W najbliższy weekend, w nocy z 28 na 29 października będzie miała miejsce niezwykła pełnia Księżyca. Podczas zjawiska nazywanego Pełnią Krwawego Księżyca lub Księżycem Myśliwych dojdzie bowiem do zaćmienia naturalnego ziemskiego satelity.
Kiedy pełnia w październiku? Krwawy Księżyc będzie widoczny w Polsce
Pełnia jest zjawiskiem cyklicznym. Zwykle występuje ona jednokrotnie w trakcie miesiąca. Najbliższa, wypadająca w ostatni weekend października będzie widoczna w Polsce. Warunkiem umożliwiającym obserwację będzie jednak bezchmurne niebo. Maksimum pełni w październiku, czyli Pełni Myśliwych nastąpi o godzinie 22:24.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historyczne osiągnięcie na Księżycu. Nagranie to dowód
Choć zwyczajowa nazwa zjawiska - Krwawy Księżyc - może sugerować, że tarcza Srebrnego Globu zmieni barwę, naturalny ziemski satelita nie będzie czerwony. Terminy, którymi określa się pełnię w październiku, mają związek z czasem polowań, które były praktykowane w październiku. Nazwy zwyczajowe zjawiska zostały mu nadane przez dawne ludy Ameryki Północnej.
Pełnia Myśliwych w październiku i zaćmienie Księżyca. Na czym polega zjawisko?
W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć na księżycową tarczę. W tym czasie miejsce będzie miało zaćmienie Księżyca, które - podobnie, jak pełnia - będzie widoczne w Polsce. Początek tego niezwykłego zjawiska nastąpi o godzinie 20:02, a więc w momencie, gdy będzie panował mrok. Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia Krwawego Księżyca nastąpią natomiast o 22:15. Wówczas nastąpi jego maksimum - zacieniona zostanie powierzchnia około 1/8 tarczy Srebrnego Globu.
- Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby "wygryziona", choć Księżyc będzie w pełni - mówi Polskiej Agencji Prasowej astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
Zaćmienie Księżyca i Krwawa Pełnia. Jak oglądać?
Pełnia oraz zaćmienie Księżyca będą widoczne w przypadku sprzyjającej aury z każdego miejsca w Polsce. Co więcej, obserwacje zjawisk będą mogły być prowadzone bez specjalistycznego sprzętu optycznego. Osoby, które chcą zapewnić sobie lepsze widowisko, mogą tej nocy udać się do miejsc oddalonych od miejskich świateł.
Zobacz również: Pogoda na weekend i Wszystkich Świętych. Podmuch ciepła i ulewy