Zaćmienie Księżyca. Niezwykłe zjawisko będzie widoczne w Polsce. Kiedy?
Już niebawem będzie miała miejsce październikowa pełnia. Zbiegnie się ona z innym, rzadkim zjawiskiem astronomicznym - zaćmieniem Księżyca. W przypadku sprzyjającej pogody będzie ono doskonale widoczne we wszystkich regionach Polski. Kiedy i w jaki sposób oglądać przysłoniętą tarczę Srebrnego Globu?
W październiku oprócz Pełni Myśliwych miejsce będzie miało częściowe zaćmienie Księżyca. W przypadku bezchmurnego nieba będzie ono widoczne nad Europą oraz większością Azji i Afryki. W czasie maksimum zacienione zostanie około 12 procent księżycowej tarczy.
Najbliższe zaćmienie Księżyca. Kiedy będzie widoczne w Polsce?
Zaćmienie Księżyca w październiku nastąpi w dniu Pełni Myśliwych. Ta będzie miała miejsce w sobotę 28 października. Początek zaćmienia Srebrnego Globu nastąpi około godziny 21:35. Na najlepsze warunki do obserwacji warto jednak poczekać - maksimum zjawiska, w trakcie którego tarcza Księżyca będzie przysłonięta w ok. 12 procentach, nastąpi o godzinie 22:15.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca? Zjawisko ma miejsce, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Srebrnym Globem. Naturalny ziemski satelita wchodzi wówczas w obszar cienia lub półcienia rzucanego przez planetę, a ten zakrywa część lub całość jego tarczy. Najbliższe zaćmienie Księżyca będzie zaćmieniem częściowym.
Częściowe zaćmienie Księżyca. Jak obserwować?
Zaćmienie Księżyca - podobnie jak pełnia - będzie widoczne wyłącznie w przypadku bezchmurnego nieba. Do obserwacji tego zjawiska - przeciwnie niż w przypadku zaćmienia Słońca - nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne ani sprzęt zapewniający ochronę wzroku. Osoby, które chcą zapewnić sobie lepsze warunki do podziwiania zaćmienia Srebrnego Globu, mogą jednak oddalić się od miejsc zanieczyszczonych światłem. Warto również zadbać o odpowiedni ubiór - październikowe noce bywają bowiem chłodne.