Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Jak je oglądać?
Częściowe zaćmienie Słońca 2022 w Polsce będzie miało miejsce we wtorek 25 października. Tarczę gwiazdy centralnej przesłoni jedyny naturalny satelita Ziemi, czyli Księżyc. W Polsce wydarzenie to będzie miało różny przebieg - w zależności od regionu, z którego będzie obserwowane.
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, na które warto zwrócić uwagę. W Polsce nie zdarza się zbyt często - ostatni raz częściowo przysłoniętą tarczę słoneczną można było podziwiać w 2015 roku. Najbliższe, które nastąpi już dziś, 25 października, będzie widoczne we wszystkich regionach kraju.
Zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy? Gdzie?
Najbliższe zaćmienie Słońca będzie kolejnym z cyklu Saros, trwającym od 1049 roku. Będzie to widowisko częściowe - Księżyc nie przysłoni tarczy gwiazdy centralnej w stu procentach. Zjawisko zaćmienia będzie widoczne z wielu miejsc na Ziemi - oprócz mieszkańców większości Europejskiego kontynentu, zobaczą go również osoby przebywające na terenie Afryki Północnej, Indii i Bliskiego Wschodu.
W Polsce zaćmienie Słońca będzie widoczne we wszystkich regionach - szacunkowo pomiędzy 11:13 a 13:32. Największa faza zjawiska ma mieć miejsce około godziny 12:23. Co ważne, w zależności od regionu, z którego będą prowadzone obserwacje, tarcza Słoneczna będzie przysłonięta w różnym stopniu. Najlepszy widok będą mieli mieszkańcy północno-wschodnich terenów Polski, gdzie tarcza słoneczna może zostać przysłonięta nawet w 46 procentach. Najmniej okazałą widoczność częściowego zaćmienia Słońca będą mieli mieszkańcy południowego zachodu, gdzie Księżyc przysłoni jedynie 32 procent tarczy gwiazdy centralnej.
Częściowe zaćmienie Słońca. Jak oglądać?
Jak przypomina Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas obserwacji zaćmienia Słońca należy zachować szczególną ostrożność "możliwości (obserwacji – red.) jest kilka. Pierwszą, trochę z innej epoki, jest szkiełko spawalnicze, które wykorzystywane jest do ochrony wzroku spawaczy. Nasi dziadkowie stosowali też okopcone nad świecą szkiełko. Inną, zdecydowanie polecaną, bezpieczną i wygodną, jest zakupienie specjalnych okularów zaćmieniowych, które dostępne są praktycznie w każdym astronomicznym sklepie internetowym. Oczywiście takie okulary można też zrobić samemu z zakupionej wcześniej specjalnej folii mylarowej, która odcina ponad 99 procent światła słonecznego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bezpośrednie spoglądanie na ostre światło słoneczne może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub nawet utraty wzroku. Jeżeli zakup folii mylarowej nie jest możliwy, podczas obserwacji zaćmienia warto posłużyć się kartką papieru i soczewką. Ta skierowana w stronę Słońca utworzy na papierze rzut przysłoniętej tarczy.
Zaćmienie Słońca 2022. Pogoda
Obserwacja zaćmienia Słońca wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Według najnowszych prognoz, w wielu miejscach kraju aura będzie sprzyjała widoczności zjawiska. Rozpogodzenia są możliwe na południu Polski, a także na zachodzie. Nieco mniej szczęścia w obserwacji będą mieli mieszkańcy północy i północnego wschodu oraz części regionów centralnych. Na tych terenach we wtorek prognozowane jest zachmurzenie, a nawet opady deszczu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.