KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o usunięciu z szeregów stowarzyszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Za wykluczeniem polskiej KRS oddano 86 głosów. 6 członków Rady wstrzymało się od głosu.
28.10.2021 16:03
Na posiedzeniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w Wilnie zapadła ostateczna decyzja dotycząca polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. KRS - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Wirtualnej Polski - została usunięta z szeregów tego stowarzyszeni.
- Istnieje obowiązek europejskiej społeczności sądowniczej, aby jasno mówić o swym sprzeciwie wobec jakichkolwiek ataków ze strony rządu na niezawisłość sędziów - stwierdził przewodniczący Rady Filippo Donati.
O swojej decyzji Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej. Przypomniano w nim, że we wrześniu 2018 roku ENCJ zawiesiła członkostwo Krajowej Rady Sądownictwa, "w związku z czym polska KRS została pozbawiona prawa głosu i wyłączona z udziału w działaniach organizacji".
ENCJ: nie odnotowaliśmy poprawy, sytuacja uległa pogorszeniu
"Po zapadnięciu decyzji o zawieszeniu KRS, Zarząd ENCJ pozostawał w kontakcie z KRS i monitorował sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości. Zarząd ENCJ uznał jednak, że pomimo zawieszenia KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, nie odnotowano poprawy w sposobie funkcjonowania KRS. Sytuacja uległa pogorszeniu. Dlatego też Zarząd ENCJ podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o wykluczenie KRS ze Stowarzyszenia" - czytamy w komunikacie.
ENCJ podkreśliła, że "warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa".
ENCJ: ta decyzja nie jest powodem do świętowania
"ENCJ stwierdziła, że polska KRS nie przestrzega wyżej wymienionego przepisu statutowego. W obliczu działań zagrażających podstawowym wartościom - niezależności i autonomii wymiaru sprawiedliwości - KRS nie stoi już na straży niezależności sądownictwa: nie broni sądownictwa i indywidualnych sędziów w sposób zgodny z przewidzianą w Konstytucji rolą gwaranta" - czytamy w komunikacie.
"Podjęta dzisiaj decyzja nie jest powodem do świętowania. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jednym z założycieli Sieci, a przedstawiciele poprzednich KRS byli przez lata bardzo szanowani i wnieśli wkład w pracę Sieci, zarówno w Zarządzie, jak i w realizowanych przez ENCJ projektach" - przekazała Europejska Sieć Rad Sądownictwa.
Marek Ast: przynależność nie jest obowiązkowa
- Można było się spodziewać takiej decyzji - stwierdził poseł PiS Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. - No szkoda, szkoda, że w formalny sposób szef polskiej KRS nie mógł wziąć udziału w tym posiedzeniu i złożyć obszerne wyjaśnienia, no, ale wcześniej organizacja ta zawiesiła członkostwo naszej Rady - dodał.
- No, ale nie jest to przynależność obowiązkowa, jest to forum wymiany poglądów - mówił w TVN24 poseł Ast, oceniając decyzję ENCJ. - W którymś momencie nastąpi refleksja i polska KRS wróci do tej organizacji - dodał.
- Ta decyzja, to potwierdzenie tego, o czym mówią wyroki TSUE, o czym mówi uchwała trzech połączonych izb Sądu Najwyższego, o czym mówi cała seria orzeczeń NSA - stwierdziła posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. - KRS jest organem skrajnie upolitycznionym, który nie wypełnia swej konstytucyjnej roli, nie stoi na straży niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i nie ma dla niej miejsca wśród organów, którą taką rolę mają wypełniać - dodała.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza niezależne rady sądownicze z 20 krajów Europy (rady z Anglii, Walii Szkocji i Irlandii Północnej mają status obserwatorów). Sieć zajmuje się sprawami sędziów, dba o niezależność i niezawisłość sądów, promuje działania mające na celu poprawę efektywności wymiaru sprawiedliwości w Europie. Należy do Światowej Sieci Rad Sądownictwa.