KRS nie przestanie nominować sędziów. Mimo wyroku Sądu Najwyższego
- Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - powiedział sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Rady. Zapowiedział też opiniowanie kolejnych kandydatów.
25.12.2019 | aktual.: 25.12.2019 13:42
Na początku grudnia Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, powołując się na orzeczenie TSUE, orzekła, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej.
- Pomimo rozstrzygnięcia Izby Pracy, KRS nie przestanie nominować sędziów. Będziemy rekomendowali kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, ale także rozstrzygali konkursy do sądów powszechnych - powiedział PAP sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS.
Jak zapowiedział, w lutym przyszłego roku KRS wybierze kolejnych sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na sześć wolnych stanowisk jest 33 kandydatów.
Apel Małgorzaty Gersdorf
W grudniu KRS pozytywnie zaopiniowała do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN profesora Leszka Bieleckiego. W listopadzie zarekomendowała dwie kandydatury do Izby Karnej SN (sędziów Marka Motuka i Igora Zgolińskiego), a do Izby Cywilnej SN sędziego Dariusza Pawłyszcze.
W sierpniu prezes SN Małgorzata Gersdorf zaapelowała do szefa KRS, aby Rada wstrzymała się od opiniowania sędziów ze względu na postępowanie toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN oraz KRS. Chodziło m.in. o ustalenie, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a nowo utworzona Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym.
19 listopada TSUE orzekł, że władza polityczna ma zbyt silny wpływ na KRS, co rodzi wątpliwości co do jej niezależności, a Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej SN. Sąd Najwyższy zaplanował kolejne dwa posiedzenia w tej sprawie na 15 stycznia.
Źródło: Polsat News
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl