PolskaKRRiTV: uznanie dla TVN24, krytyka dla reality

KRRiTV: uznanie dla TVN24, krytyka dla reality

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun w piątek w Sejmie (PAP/Piotr Rybarczyk)
Od wystąpienia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusza Brauna rozpoczęła się w piątek w Sejmie debata nad corocznym sprawozdaniem z działalności tego gremium.

24.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Braun przedstawił posłom ogólnie główne działania podejmowane przez Radę w ubiegłym i na początku tego roku. Chodzi przede wszystkim o proces ponownego przyznania koncesji nadawców. W 2001 roku koncesje ponownie otrzymali m.in. ogólnopolscy nadawcy radiowi: Radio Zet, RMF FM i Radiu Maryja.

Według Brauna z najwyższym szacunkiem należy odnotować w ubiegłym roku start całodobowego kanału informacyjnego TVN 24, który - jak mówił - stanowi ważne pole debaty publicznej.

Krytycznie natomiast Rada przyjęła pojawienie się w polskich stacjach (TVN, TV4, Polsat) programów typu reality show.

W swoim wystąpieniu Braun zwrócił uwagę posłom przede wszystkim na potrzebę pilnego uchwalenia przepisów regulujących działalność naziemnej telewizji cyfrowej. Takie przepisy zawiera m.in. projekt nowelizacji ustawy o rtv, nad którym obecnie pracuje sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Przyjęcie sprawozdania KRRiT Sejmowi rekomenduje komisja Kultury i Środków Przekazu. Według większości jej członków jest ono rzetelne, szczegółowe i przekonujące.

Sprawozdawca Komisji Kazimierz Zarzycki (SLD) przypomniał jednak w piątek, że w trakcie dyskusji na jej forum padło też wiele krytycznych uwag pod adresem Rady.

Politycy opozycji, głównie PiS i LPR, krytykowali ją za zbyt pobłażliwy stosunek do nadawców, brak wystarczających działań przeciwdziałających przemocy w mediach elektronicznych, a także dyskryminację niektórych nadawców. Niektórzy posłowie zwracali uwagę, że sprawozdanie odbiega od rzeczywistości a zawarta w nim ocena nadawców jest zawyżona.

Ewentualne nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT przez Sejm, Senat i prezydenta powodowałoby wygaśnięcie mandatów wszystkich członków KRRiT. Przez ostatnie cztery lata Senat odrzucał sprawozdania Rady, natomiast Sejm je przyjmował.

W ubiegłym roku KRRiT odbyła 64 posiedzeń i 40 spotkań. Podjęła 706 uchwał. (an)

krritvsejmustawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)