KRRiT upomina TVP. Jan Dworak: jednostronność audycji w Telewizji Polskiej narusza ustawę
• Szef KRRiT Jan Dworak: jednostronność audycji TVP narusza ustawę
• To odpowiedź Rady na skargi widzów i senatora Jana Rulewskiego
• Łącznie do do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły także 23 skargi widzów
Przewodniczący KRRiT Jan Dworka wezwał Telewizję Polską do zaniechania naruszania ustawy o radiofonii i telewizji ustawy. Chodzi o tworzenie i rozpowszechnianie audycji "niedających pogodzić się z nakazem rzetelnego ukazywania różnorodności wydarzeń i zjawisk oraz formowaniu się opinii publicznej". To odpowiedź KRRiT na skargi widzów i senatora Jana Rulewskiego.
Senator zarzucił prowadzącemu audycję "Minęła dwudziesta" Adrianowi Klarenbachowi brak obiektywizmu i stronniczość oraz brak reakcji na groźby kierowane pod jego adresem.
Dworak uważa, że "milczenie redaktora należy uznać za dodatkową oznakę stronniczości i jest to sprzeczne z zasadami obowiązującymi w programach publicznego nadawcy. W ocenie KRRiT, "audycja naruszyła zasadę określoną w art. 21 ust. 2 pkt 3 tej ustawy, zgodnie z którą programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej".
Skargi wysłali również widzowie, którzy skarżyli się na materiały "Wiadomości" wyemitowane 7 i 8 lipca br. Dotyczyły one m.in.: materiału o przystąpieniu Polski do NATO, w którym pominięto rolę prof. Bronisława Geremka oraz prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. KRRiT uważa, że "autor ignorując fakty historyczne, w sposób wybiórczy i jednostronny zaprezentował wydarzenia z historii naszego kraju i stanowi "potwierdzenie niskiego poziomu dziennikarstwa i poważnych braków warsztatowych".
KRRiT wielokrotnie kontaktowała się z TVP w tej sprawie, ale teraz uznała, że "wyczerpany został tryb przewidziany w procedurze rozpatrywania skarg". Dlatego przewodniczący KRRiT wezwał Telewizję Polską do zaniechania naruszania ustawy o radiofonii i telewizji.
Łącznie do do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły także 23 skargi widzów.