PolskaKRRiT krytykuje założenia nowelizacji ustawy o rtv

KRRiT krytykuje założenia nowelizacji ustawy o rtv

Brak pełnej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku medialnego - uważa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ministerstwo kultury przygotowało założenia przewidujące tzw. małą nowelizację, czyli dostosowanie polskiego prawa do uregulowań UE.

Przewodnicząca Krajowej Rady Danuta Waniek wystosowała w sprawie ustawy list do ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego.

"Nie ulega wątpliwości, że polskie prawo medialne wymaga głębokich zmian. Jeżeli jednak chodzi o harmonogram tych zmian, to można wyobrażać sobie różne scenariusze" - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie kultury Michał Tober. O zakresie nowelizacji i harmonogramie działań zadecyduje we wtorek rząd.

"W aktualnej sytuacji wszelkie zaniechania w tym względzie (opracowania pełnej nowelizacji) mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie polskiego rynku medialnego" - napisała rzeczniczka przewodniczącej KRRiT Dorota Jasłowska w informacji dla mediów. Danuta Waniek nie chciała ujawnić treści swego listu do Dąbrowskiego.

Waniek - jak napisała Jasłowska - "zwraca uwagę, że niezmiernie ważne i pilne jest uregulowanie kwestii strategicznych, które stworzyłyby spójną koncepcję rozwoju całego rynku i jego przyszłości". Dotyczy to m.in. zasad finansowania mediów publicznych, procesów własnościowych, koncentracji kapitałowej, postępu technicznego czy zmian technologicznych.

"Krajowa Rada uznała, że przekazane założenia ustawy, która ma za zadanie dostosować polskie prawo do uregulowań Unii Europejskiej, nie dają odpowiedzi, kiedy należy spodziewać się następnej, całkowitej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji" - napisała Jasłowska.

W wystosowanym piśmie Waniek wskazuje na konieczność znalezienia rozwiązań prawnych zwiększających skuteczność egzekwowania opłat abonamentowych, a także rozstrzygnięcia zasad poboru abonamentu i przygotowania przepisów, dotyczących roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Założenia projektu przewidują dostosowanie polskiego prawa do uregulowań UE i wskazują m.in. na konieczność zmiany przepisów w zakresie liberalizacji kapitałowej. Chodzi o zniesienie ograniczeń względem podmiotów z UE i podniesienie udziału kapitału zagranicznego dla podmiotów spoza UE do 49%. Obecnie jest to 33%.

Zgodnie z założeniami projektu nowelizacji ustawy nadawcy byliby obowiązani do przeznaczenia co najmniej połowy rocznego czasu nadawania programu na audycje europejskie. Założenia uwzględniają także ochronę dzieci i młodzieży oraz tzw. czas ochronny (od 6 do 23.00).

W założeniach do projektu napisano, że po przyjęciu przez Radę Ministrów przepisów dostosowawczych minister kultury rozpocznie prace nad przygotowaniem kolejnego, szerokiego projektu nowelizacji ustawy o rtv. Opracowanie pełnej nowelizacji powinno być - według ministerstwa - poprzedzone analizą rynku mediów audiowizualnych i konsultacjami z zainteresowanymi środowiskami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)