Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
wielka brytania

Królowa brytyjska Elżbieta II z wizytą w USA

Przebywająca z wizytą w USA królowa brytyjska Elżbieta II uczestniczyła w obchodach 400.rocznicy założenia osady w Jamestown w obecnym stanie Wirginia przez przybyszów z Anglii - pierwszej, która przetrwała i stała się kolebką przyszłych Stanów Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/400-rocznica-zalozenia-jamestown-6038674416005761g )
400. rocznica założenia Jamestown

Elżbieta II rozpoczęła wizytę od wygłoszenia przemówienia w parlamencie stanowym w Richmond. Złożyła tam najpierw kondolencje z powodu masakry na uniwersytecie Virginia Tech 16 kwietnia, w której zginęły 33 osoby włącznie ze sprawcą.

Pod Kapitolem stanowym, gdzie oczekiwano 30.000 widzów, stawiło się tylko około 7.000, aby oglądać 81-letnią królową. Organizatorzy tłumaczyli niską frekwencję złą pogodą.

W przemówieniu brytyjska monarchini powiedziała m.in., że należy "zredwidować" ocenę roli pierwszych angielskich osadników w Jamestown, którzy - jak przypomniała - wyparli tubylczych Indian z ich ziem i zapoczątkowali niewolnictwo w Ameryce.

Pierwszych 107 pionierów przybyło do Jamestown w 1607 r., a w 12 lat później następni przywieźli do osady 20 Murzynów z Afryki, których sprzedali już osiadłym na miejscu za rozmaite towary.

Postęp ludzkości rzadko kiedy następuje bez kosztów - powiedziała królowa.

Zgromadzenie stanowe Wirginii przeprosiło w lutym za niewolnictwo. W ślad za tym gestem idą także inne stany amerykańskiego południa.

Tomasz Zalewski

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów