Trwa ładowanie...
d35u3f9
d35u3f9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wielka brytania

Królowa brytyjska Elżbieta II z wizytą w USA

Przebywająca z wizytą w USA królowa brytyjska Elżbieta II uczestniczyła w obchodach 400.rocznicy założenia osady w Jamestown w obecnym stanie Wirginia przez przybyszów z Anglii - pierwszej, która przetrwała i stała się kolebką przyszłych Stanów Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d35u3f9

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/400-rocznica-zalozenia-jamestown-6038674416005761g )
400. rocznica założenia Jamestown

Elżbieta II rozpoczęła wizytę od wygłoszenia przemówienia w parlamencie stanowym w Richmond. Złożyła tam najpierw kondolencje z powodu masakry na uniwersytecie Virginia Tech 16 kwietnia, w której zginęły 33 osoby włącznie ze sprawcą.

d35u3f9

Pod Kapitolem stanowym, gdzie oczekiwano 30.000 widzów, stawiło się tylko około 7.000, aby oglądać 81-letnią królową. Organizatorzy tłumaczyli niską frekwencję złą pogodą.

W przemówieniu brytyjska monarchini powiedziała m.in., że należy "zredwidować" ocenę roli pierwszych angielskich osadników w Jamestown, którzy - jak przypomniała - wyparli tubylczych Indian z ich ziem i zapoczątkowali niewolnictwo w Ameryce.

Pierwszych 107 pionierów przybyło do Jamestown w 1607 r., a w 12 lat później następni przywieźli do osady 20 Murzynów z Afryki, których sprzedali już osiadłym na miejscu za rozmaite towary.

Postęp ludzkości rzadko kiedy następuje bez kosztów - powiedziała królowa.

Zgromadzenie stanowe Wirginii przeprosiło w lutym za niewolnictwo. W ślad za tym gestem idą także inne stany amerykańskiego południa.

Tomasz Zalewski

d35u3f9

Podziel się opinią

Share

d35u3f9

d35u3f9
Więcej tematów