Król oszustów "na wnuczka" na wolności. Prokuratura złożyła zażalenie
Gangster, który zorganizował grupę oszustów działających metodą "na wnuczka" wpadł w ręce policjantów z warszawskiego Centralnego Biura Śledczego. 49-letni Arkadiusz Ł. ps. Hoss poszukiwany był przez policję kilku europejskich krajów. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury i nie zastosował wobec niego aresztu. Mężczyzna został zwolniony za kaucją. Prokuratura już złożyła zażalenie na to postanowienie.
Sąd uznał, że wniosek o areszt dla Arkadiusza Ł. jest zbyt daleko idący, a zatem nieuzasadniony. Według sędziów nie ma obawy, że "Hoss będzie utrudniał śledztwo, bo przyznał się do zarzucanych mu czynów". Sędzia zastosował kaucję w wysokości 300 tysięcy i nakazał mu 5 razy w tygodniu meldować się w komendzie policji.
Śledczy obawiają się jednak, że mężczyzna może próbować ucieczki. Nie ma stałego zameldowania, ma kilka mieszkań w całym kraju i raz już - po poprzednim zatrzymaniu - uciekł za granicę.
Mężczyzna został zatrzymany na warszawskiej Woli w momencie, kiedy wychodził z bloku. Podejrzany jest o co najmniej cztery wyłudzenia pieniędzy na kwotę 1,4 mln zł od starszych osób.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie mężczyźnie zostały przestawione zarzuty oszustwa. Grozi mu za to do 10 lat pozbawienia wolności.
Arkadiusz Ł. poszukiwany był przez policję kilku krajów europejskich. Policja austriacka wystawiła za nim europejski nakaz aresztowania, policja z Luksemburga nakaz poszukiwania w celu ustalenia miejsca pobytu.
Zatrzymanie Arkadiusza Ł. ma związek z rozbiciem zorganizowanej grupy oszustów wykorzystujących metodę "na wnuczka", działających w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.
W ubiegłym roku policjanci warszawskiego CBŚP zatrzymali kilkanaście osób powiązanych z Hossem, które trudniły się oszustwami "na wnuczka" w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.
W czerwcu 2015 r. w związku z licznymi przestępstwami, do których dochodziło w Niemczech, Austrii i Szwajcarii został powołany międzynarodowy zespół śledczy składający się z policjantów CBŚP i polskich prokuratorów w Warszawie, a ze strony niemieckiej ich odpowiedników w Monachium. W ciągu niespełna 1,5 roku funkcjonariusze CBŚP we współpracy z policją niemiecką zatrzymali 22 osoby.
Przestępcy zamieszkujący w większości w Polsce wyłudzali milionowe kwoty w euro i frankach szwajcarskich w kilku państwach Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Luksemburg.