Trwa ładowanie...
dj0bome

Król i węgorz dla kolekcjonerów


Narodowy Bank Polski wprowadza w środę do obiegu trzy nowe monety kolekcjonerskie. Pierwsza, złota, o nominale 100 złotych, przedstawia króla Władysława Warneńczyka. Wchodzi ona w skład serii "Poczet królów i książąt polskich" i jest tematycznym dopełnieniem dwóch srebrnych monet i jednej miedzioniklowej wyemitowanej 11 lat temu.
Kolejne dwie monety, o nominale dwa i dwadzieścia złotych z serii "Zwierzęta świata", przedstawiają węgorze europejskie.

dj0bome
dj0bome
Awers monety o nominale 100 zł (fot. NBP)
Źródło: Awers monety o nominale 100 zł (fot. NBP)

Marek Jackowicz z NBP powiedział, że strony główne tych monet są do siebie bardzo podobne - mają godło, wizerunek flagi państwowej, napis Rzeczpospolita Polska oraz oznaczenie roku emisji i nominału.

Na rewersie monety srebrnej, o nominale 20 złotych, widać dwa węgorze oraz larwy tej ryby na tle stylizowanego globu ziemskiego. Na stronie odwrotnej monety o nominale 2 złotych umieszczono tylko postacie ryb.

Na rewersie monety z Władysławem Warneńczykiem możemy zobaczyć popiersie króla, wokół napis z jego imieniem i nazwiskiem oraz lata panowania. Na stronie głównej widać wizerunek orła, oznaczenie roku emisji i nominału oraz napis Rzeczpospolita Polska. Projektantem wszystkich trzech monet jest Ewa Tyc-Karpińska. Będą one dostępne w sieci oddziałów NBP, złote w cenie 560 złotych, srebrne - 57 złotych, pozostałe po nominale, czyli po dwa złote.(iza)

dj0bome
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0bome
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj