"Krok w stronę polexitu". Sędziowie "Themis" apelują do obywateli
Nie milkną echa po czwartkowym wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Polska nie zamierza zastosować się do orzeczenia luksemburskiego trybunału. "Tego rodzaju działanie jest wyraźnym krokiem w stronę polexitu" - przekazał zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis".
W piątek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska poinformowała o "odwieszeniu" Izby Dyscyplinarnej. Takie działanie zostało podjęte pomimo czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem luksemburskiego trybunału Izba Dyscyplinarna SN "nie zapewnia niezależności i bezstronności".
Do sprawy odniósł się w poniedziałek Zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis". W swoimi "apelu w sprawie działań otwarcie zmierzających do polexitu" zwrócili się do obywatelek i obywateli RP.
"Z punktu widzenia polskich obywateli przynależność do Unii Europejskiej to nie tylko dostęp do europejskich funduszy, ale również, a nawet przede wszystkim, gwarancja zachowania wysokich europejskich standardów w zakresie ochrony prawnej" - zaznaczyli członkowie stowarzyszenia.
Zobacz też: Aleksander Kwaśniewski o Jarosławie Kaczyńskim: nie jest wielkim znawcą UE
"Jako sędziowie polscy jesteśmy zarazem sędziami unijnymi zobowiązanymi do przestrzegania powyższych standardów, podobnie jak obywatele Polski są zarazem obywatelami Unii Europejskiej. (...) Wspólny system prawny umożliwił również zniesienie granic wewnętrznych pomiędzy państwami Unii Europejskiej, co nie byłoby możliwe bez współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, która pozwala na skuteczne ściganie przestępczości międzynarodowej" - tłumaczą prawnicy.
Zarząd "Themis" zwraca uwagę, że "system działa na zasadzie naczyń połączonych". "Stworzenie i utrzymanie obszaru bez granic wewnętrznych jest możliwe tylko w sytuacji zapewnienia we wszystkich państwach tego obszaru podobnego, wysokiego poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich gwarantowanego przez niezależne i apolityczne sądownictwo. Nadzór nad przestrzeganiem wspólnych standardów prawnych sprawuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który jest najwyższym organem sądowym państw członkowskich UE" - podkreślają sędziowie.
Apel sędziów "Themis". "Wyraźny krok w stronę polexitu"
"TSUE działał nie tylko w obronie europejskiego porządku prawnego, ale i w obronie zasad wynikających z polskiej Konstytucji" - zaznaczają przedstawiciele "Themis", wymieniając zasadę trójpodziału władzy i prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem.
"Omawiane pseudo-orzeczenie TK i stanowisko prof. Małgorzaty Manowskiej wpisują się w ciąg działań polityków i upolitycznionych organów państwa, które podważają istotę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. (...) Tego rodzaju działanie jest wyraźnym krokiem w stronę polexitu, gdyż na dłuższą metę nie sposób pozostawać we wspólnocie europejskiej w sytuacji, gdy kwestionuje się jej system prawny i skuteczność orzeczeń jej najwyższego organu sądowego" - tłumaczą sędziowie.
"Ponieważ opisane działania są kolejnym i bardzo już zaawansowanym krokiem w stronę faktycznego Polexitu czujemy się w obowiązku poinformować Polaków, że ich status jako obywateli Unii Europejskiej jest zagrożony" - zaznaczają członkowie "Themis".
Całe stanowisko zarządu "Themis" można przeczytać tutaj.