Trwa ładowanie...
dzorak2

Kreml: narzucanie narodowi Syrii rozwiązań z zewnątrz niedopuszczalne

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w sobotę, że Moskwa uważa za niedopuszczalne i niebezpieczne narzucanie narodowi Syrii jakichkolwiek rozwiązań z zewnątrz.
Share
dzorak2

Pieskow powiedział to, komentując wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy, który oznajmił w piątek, że obecność wojskowa Rosji w Syrii może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w tym kraju. Obama również wyraził przekonanie, że wzmożone zaangażowanie militarne Rosji w Syrii wskazuje, iż prezydent Baszar al-Asad tak obawia się o swoją władzę, że zaprasza do swego kraju rosyjskie wojsko.

- Krytyka konsekwentnej polityki Rosji w sprawie Syrii absolutnie nie jest tematem nowym. Krytyka rozbrzmiewała już wcześniej - powiedział rzecznik Władimira Putina. Przypomniał także stanowisko rosyjskiego prezydenta, iż o przyszłości Syrii powinni decydować obywatele tego kraju.

MSZ Rosji ze swej strony skrytykowało prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, który w piątek obarczył Moskwę odpowiedzialnością za eskalację przemocy na Bliskim Wschodzie i sprowokowanie wzrostu liczby uchodźców w Unii Europejskiej.

dzorak2

- Bezprawna, dokonana przez Rosję aneksja Krymu, która nie spotkała się ze zdecydowaną odpowiedzią wspólnoty międzynarodowej, popchnęła Kreml do kolejnej agresji. W tych dniach rosyjskie tzw. zielone ludziki setkami wysiadają (z samolotów) w Syrii, inspirując wzrost przemocy na Bliskim Wschodzie i prowokując dalszy wzrost liczby uchodźców w Unii Europejskiej - oświadczył Poroszenko.

Cytowana w sobotę przez telewizję NTV rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oznajmiła, że "jest dziwne, iż pan Poroszenko dotąd nie wyraził oburzenia z powodu 'zielonych samolocików' międzynarodowej koalicji, które regularnie bombardują terytorium suwerennej Syrii, nie prosząc Damaszku o zgodę na to". Zacharowa podkreśliła, że Rosja nigdy nie ukrywała, że w Syrii przebywają rosyjscy eksperci wojskowi.

USA od pewnego czasu wyrażają zaniepokojenie doniesieniami o wzmacnianiu obecności militarnej Rosji w Syrii. Zaniepokojenie informacjami o zwiększonym zaangażowaniu wojskowym Rosji w tym kraju wyraża też NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ostrzegł, że zwiększanie przez Moskwę wsparcia dla reżimu Asada grozi zaostrzeniem konfliktu.

dzorak2

Podziel się opinią

Share
dzorak2
dzorak2
Więcej tematów