Kralkowska: będę kontynuować politykę dialogu społecznego
Kandydatka na ministra zdrowia Ewa Kralkowska zapowiedziała, że będzie kontynuować politykę dialogu społecznego, zapoczątkowaną przez min. Marka Balickiego. Nie jest jednak pewna, czy uda się na tej drodze osiągnąć konsensus ze wszystkimi stronami.
"Inicjatywa konferencji programowej 'okrągłego stołu' jest bardzo dobra, należy słuchać, co wszyscy mają do powiedzenia. Jestem za dialogiem społecznym" - powiedziała Kralkowska.
Podkreśliła, że ma doświadczenie w prowadzeniu rozmów, m.in. była członkiem Komisji Trójstronnej.
Kralkowska dodała, że jeśli w trakcie konferencji uda się wypracować wspólne stanowisko w sprawie jakiejś zmiany, będzie to dla niej podstawą do wprowadzenia jej w życie. "Oczywiście musi to być zgodne z koncepcją rządu" - zaznaczyła. Dodała, że z jej doświadczenia wynika, iż bardzo trudno jest wypracować wspólne stanowisko. Minister Balicki zapowiadał, że celem konferencji ma być przygotowanie konkretnych zmian legislacyjnych.
Jednym z problemów zgłaszanych przez przyszłych uczestników "okrągłego stołu" jest kwestia wprowadzenia dopłacania przez pacjentów do usług medycznych. "Moje osobiste zdanie jest takie: większości pacjentów nie stać teraz na dopłacanie za świadczenia medyczne. Poza tym jest już współpłacenie ze względu na 0,25% składki na ubezpieczenie zdrowotne, które nie jest zawarte w podatku, tylko pacjenci płacą za to z własnych kieszeni" - powiedziała Kralkowska.
Pytana o ubezpieczenia dodatkowe - inny problem do przedyskutowania przy "okrągłym stole" - Kralkowska odpowiedziała, że jest ich zwolenniczką, ale na razie "jest to muzyka przyszłości". "Najpierw trzeba ustabilizować system" - podkreśliła.
Kralkowska nie ustosunkowała się do programu działań przedstawionych przez ministra Balickiego w poniedziałek. "Nie zapoznałam się z tym harmonogramem" - powiedziała.
W poniedziałek Balicki zapowiedział m.in. przygotowanie inicjatyw ustawodawczych zmierzających do przekształcenia form publicznych zakładów opieki zdrowotnej (do końca IV kwartału tego roku), przywrócenia wojewódzkiego lekarza dyżurnego (do końca II kwartału), ustalenia kryteriów ustalania sieci szpitali publicznych (do końca III kwartału). Balicki zapowiedział także stworzenie jeszcze w tym roku możliwości sprawdzenia na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia czasu oczekiwania na zabiegi w poszczególnych szpitalach. (aka)