Trwa ładowanie...
d39dmdv

Krakowskie Przedmieście już zamknięte. Policjanci przy barierkach

Krakowskie Przedmieście już zamknięte. Wstępu na teren, gdzie odbędą się uroczystości miesięcznicy smoleńskiej, bronią barierki i szpaler policjantów. W czwartek wieczorem ulicą przejdzie "Marsz pamięci", zgłoszony jako zgromadzenie cykliczne. Odbędzie się też kontrmanifestacja Obywateli RP i członków stowarzyszenia TAMA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci przy barierkach, ustawionych na Krakowskim Przedmieściu
Policjanci przy barierkach, ustawionych na Krakowskim Przedmieściu (WP.PL, Fot: Karolina Rogaska)
d39dmdv

Plan obchodów miesięcznicy jest od lat niezmienny: poranna msza w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w intencji ofiar i wieczorna w katedrze na warszawskiej Starówce. Po niej marsz przed Pałac Prezydencki, gdzie w 2010 roku stanął krzyż i zapłonęły tysiące zniczy. Na czele marszu - Jarosław Kaczyński i politycy Prawa i Sprawiedliwości. Około godziny 21, po złożeniu kwiatów, prezes PiS wygłosi zapewne przemówienie do zebranych.

Od kilku miesięcy ten scenariusz wygląda nieco inaczej. Na drodze marszu staje kontrmanifestacja. W czerwcu policja legitymowała i usuwała z drogi kontrmanifestujących. Sieć obiegło zdjęcie Władysława Frasyniuka, legendy opozycji z czasów PRL, wynoszonego przez policjantów.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Karolina Rogaska)

Już wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych powiedział, że policja zastosuje "siły i środki adekwatne do rozpoznanych zagrożeń". Dodał: - Nie wiem, czy są nowe zagrożenia, czy są nowe plany tych, którzy chcą zakłócać zgromadzenie cykliczne, comiesięczne o charakterze bardzo refleksyjnym, modlitewnym. Przecież wszystko zaczyna się mszą świętą, a potem jest przemarsz. Jeżeli ktoś sobie - a są takie środowiska, tacy ludzie - stawia za cel, by to zakłócać, to policja musi to wziąć pod uwagę i bierze.

d39dmdv

W lipcu swoją obecność podczas kontrmanifestacji zapowiadał Lech Wałęsa, ale tuż przed 10 lipca trafił do szpitala. Wiele wskazuje na to, że nie pojawi się również tym razem. Jak podało Radio ZET, Wałęsa nie leży co prawda w szpitalu, ale przechodzi rehabilitację. Lekarz zalecił mu unikanie dalszych podróży i nadmiernego wysiłku fizycznego - podaje radio, powołując się na informację od zięcia byłego prezydenta.

Zobacz także: Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.

d39dmdv

Podziel się opinią

Share
d39dmdv
d39dmdv
Więcej tematów