Trwa ładowanie...
d1wcswe

Wyrok ws. gwałtu w ośrodku socjoterapii w Łysej Górze

Dwójka byłych wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze w woj. małopolskim została skazana przez Sąd Okręgowy w Tarnowie za znęcanie się i gwałt nad koleżanką. 19-letnia Katarzyna N. skazana została na pięć lat więzienia, 19-letni Przemysław Ś. na sześć lat.

d1wcswe
d1wcswe

Dodatkowo oboje mają zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 50 metrów przez 10 lat. Oboje muszą też zapłacić po 5 tys. zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonej. Wyrok nie jest prawomocny.

Do wydarzeń w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze doszło 11 listopada 2010 r.; 15-letnia dziewczyna została wówczas zgwałcona, dzień później doszło do burdy z udziałem wychowanków.

Prokuratura Rejonowa w Brzesku oskarżyła Przemysława Ś. i Katarzynę N. o to, że używając przemocy, grożąc pobiciem i pozbawieniem życia, doprowadzili 15-letnią wychowankę do obcowania płciowego.

Dodatkowo Katarzyna N. odpowiadała za znęcanie się nad koleżanką. Polegało to m.in. na szarpaniu, biciu, przytapianiu w muszli klozetowej, grożeniu pozbawieniem życia i poniżaniu godności osobistej, m.in. poprzez rozebranie w obecności innych osób i dotykanie.

d1wcswe

Ponieważ oboje wychowankowie w chwili popełnienia przestępstwa ukończyli 17 lat, odpowiadali przed sądem dla dorosłych. Trzema innymi uczestnikami wydarzeń w ośrodku zajmował się sąd dla nieletnich.

Sąd uznał winę obojga oskarżonych. Jak podkreślił w uzasadnieniu przewodniczący składu orzekającego sędzia Tomasz Kozioł, do wydarzeń w znacznej mierze przyczyniło się nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodka.

Prowadzenie procesu utrudniał fakt, że po wydarzeniach wychowankowie ośrodka zostali przeniesieni do innych placówek, a poszkodowana nie była zainteresowana przebiegiem procesu; dodatkowo w grudniu ub. roku urodziła dziecko. Na przesłuchanie do sądu została doprowadzona przez policję z odległej miejscowości w Polsce, ponieważ - jak usprawiedliwiała niestawiennictwo - nie miała pieniędzy na dojazdy. Zdaniem biegłych wydarzenia w ośrodku nie spowodowały trwałej szkody w jej psychice.

Po kontroli w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii małopolski kurator oświaty wystąpił do organu założycielskiego - starostwa brzeskiego - o jego zamknięcie, ponieważ uznał, że kadra ośrodka nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa przebywającej tam młodzieży, a ponadto, placówka nie ma opracowanego racjonalnego programu wychowawczego.

d1wcswe

Początkowo radni zamierzali zlikwidować ośrodek, do likwidacji jednak nie doszło. Od marca 2011 ośrodek rozpoczął działalność pod nową dyrekcją, z nową kadrą i na podstawie nowego statutu.

Pod koniec ub. roku były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze Tadeusz C. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za niedopełnienie obowiązków w zakresie zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ośrodka i bezpieczeństwa wychowanków.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj