Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Prezydent Krakowa apeluje
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował specjalny apel o szczepienie dzieci przeciwko koronawirusowi. W piśmie skierowanym do rodziców i młodzieży przekazał, że poziom wyszczepienia wśród uczniów ma duży wpływ na to, jak szybko możliwy będzie ostateczny powrót do normalności.
W opublikowanym piśmie Jacek Majchrowski zwrócił uwagę na wpływ epidemii koronawirusa na naukę przed wakacjami. "Miniony rok szkolny, w związku z utrzymującym się na terenie naszego kraju stanem epidemii SARS-CoV-2 oraz wprowadzonym obostrzeniami, był czasem niezwykle trudnym i pełnym poświęcenia zarówno dla Państwa, jak i Waszych dzieci" - rozpoczął prezydent Krakowa.
"Dzięki szczepionce ryzyko zachorowania skutkujące ogólnoustrojowymi powikłaniami, które mogą zostawić trwałe następstwa w organizmie, zostaje zdecydowanie obniżone" - podkreślił Majchrowski.
Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Apel prezydenta Krakowa
Majchrowski zaznaczył również, że istotny wpływ na szybki powrót do normalnego życia społeczno-gospodarczego, w tym do nauki uczniów w warunkach stacjonarnych, ma zaszczepienie także dzieci i to jeszcze przed rozpoczęciem zbliżającego się roku szkolnego.
Zobacz też: Czarnek ostro krytykuje lekarza z Rady Medycznej ds. COVID-19. "To są insynuacje"
Samorządowiec zapewnił, że w Krakowie nie występują problemy z dostępem do powszechnych punktów szczepień. Dodał, że nie brakuje też szczepionek firmy Pfizer, które dopuszczone są do stosowania w przypadku dzieci i młodzieży.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków mówi, że zaszczepić się na COVID-19 mogą dzieci, które ukończyły 12 lat.
Koronawirus. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia (12 sierpnia)
W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport ws. epidemii koronawirusa w Polsce. Poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 223 nowych i potwierdzonych zakażeń. Przed tygodniem wynik ten wyniósł 176 przypadków.
Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (36), małopolskiego (24), śląskiego (20), lubelskiego (19), dolnośląskiego (17), podkarpackiego (14), pomorskiego (14), zachodniopomorskiego (14), wielkopolskiego (12), łódzkiego (11), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (6), warmińsko-mazurskiego (6), kujawsko-pomorskiego (6), lubuskiego (4) oraz opolskiego (4).
"8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - precyzuje resort. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.
Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 884 780. Od początku wybuchu epidemii zmarło 75 291 osób.