RegionalneKrakówŚwięta w Krakowie. Jak spędzić Wielkanoc w stolicy Małopolski?

Święta w Krakowie. Jak spędzić Wielkanoc w stolicy Małopolski?

• W Krakowie odbędzie się tradycyjne święcenie potraw w Bazylice Mariackiej
• Lidia Jazgar opowie o tradycjach wielkopostnych
• W uroczystościach wezmą udział krakowscy artyści

Święta w Krakowie. Jak spędzić Wielkanoc w stolicy Małopolski?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Robert Kulig

24.03.2016 | aktual.: 26.03.2016 08:27

W Wielką Sobotę, 26 marca o godzinie 13.00 przed Bazyliką Mariacką Kardynał Stanisław Dziwisz poświęci wielkanocne pokarmy.

Jak co roku, przed święceniem pokarmów Lidia Jazgar opowie o tradycjach wielkopostnych i świątecznych. Na płycie będzie można spotkać wielu znanych aktorów i lokalnych polityków.

Wśród zaproszonych gości na tegoroczne uroczyste święcenie pokarmów znaleźli się: ojciec Leon Knabit, znany i lubiany mnich z tynieckiego Opactwa Benedyktynów oraz Mariusz Wollny, autor średniowiecznych powieści, których akcja toczy się w Krakowie.

W programie zaplanowane zostały również konkursy z nagrodami - będą nimi książka Lidii Jazgar pt. "Olchowa opowieść z Krakowa", łotrzykowska gra planszowa "Kacper Ryx i król żebraków" oraz świąteczne słodkości przygotowane w restauracji "Pod Aniołami". W uroczystym święceniu pokarmów przewidziany jest także udział radnych, parlamentarzystów i znanych krakowskich aktorów.

Także w Wielką Sobotę, po drugiej stronie Rynku Głównego, na terenie Targów Wielkanocnych o godz. 10.00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby i smakowite wędliny domowej produkcji.

Krakowskie pogotowie ratunkowe przekazuje cennych wskazówek.

- Każdego roku podczas Świąt Wielkanocnych Centrum Dyspozytorskie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wysyła karetki ponad 500 razy. Nasze ambulanse wyjeżdżają jednak nie tylko do wypadków i innych sytuacji zagrażających życiu, ale również do zachorowań takich jak ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe i dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego. Przed zbliżającą się Wielkanocą apelujemy więc o umiar w jedzeniu i w spożywaniu alkoholu oraz przypominamy, jak i gdzie szukać pomocy - mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

Karetka pogotowia przyjedzie w ciągu kilku minut, ale tylko w sytuacji poważnego wypadku, zagrożenia zdrowia i życia. Dyspozytorom nie wolno jednak wysłać ambulansu w sytuacjach niezagrażających zdrowiu i życiu, czyli np. do dolegliwości po przejedzeniu, przeziębienia, drobnych zranień.

- Zawsze trzeba dzwonić na numer 999, w przypadku: utraty przytomności, drgawek, nagłego, ostrego bólu w klatce piersiowej, poważnego wypadku drogowego, upadku z wysokości, utonięcia, rozległych oparzeń, zaburzeń rytmu serca, masywnego krwotoku, ostrych i nasilonych reakcji uczuleniowych, zatrucia lekami czy środkami chemicznymi, porażenia prądem, wyziębienia, udaru cieplnego i innych sytuacji zagrażających życiu - dodaje Sieradzka.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kościółświętarynek
Zobacz także
Komentarze (2)