Trwa ładowanie...

Smog Kraków – 4 grudnia: nie najlepsza jakość powietrza

Smog nad Krakowem. W stolicy Małopolski stan powietrza jest zły, a miejscami bardzo zły. Najgorsza sytuacja jest w północnej części aglomeracji miasta, natomiast jakość powietrza jest lepsza na południu Krakowa.

Smog Kraków – 4 grudnia: nie najlepsza jakość powietrzaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Porzycki
d27s9f3
d27s9f3

Smog Kraków – najgorsze powietrze w centrum i w północnych gminach

W centrum Krakowa PM10 utrzymuje poziom 180 procent, a PM2,5 230 procent dopuszczalnej normy. To świadczy o złej jakości powietrza, jednak sytuacja jest dużo gorsza na północ od Krakowa.

Najwyższe stężenie smogu odnotowano w podkrakowskich Zielonkach. Poziom PM10 sięga 160 procent dopuszczalnej normy, zaś PM2.5 przekracza 26 procent. Zaleca się korzystanie z komunikacji zbiorowej.

Smog Kraków – południe Krakowa i zachodnie okolice z najlepszym powietrzem

Aktualnie najlepsza smogowa sytuacja w mieście panuje na Podgórzu, południowej dzielnicy Krakowa. Tam poziomy PM10 i PM2.5 nie przekraczają 90 procent dopuszczalnej normy.

Równie dobra jakość powietrza jest w miejscowościach położonych na północny zachód i zachód od Krakowa – w tych rejonach bez obaw można wyjść na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

d27s9f3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27s9f3
Więcej tematów