Smog Kraków – 4 grudnia: nie najlepsza jakość powietrza
Smog nad Krakowem. W stolicy Małopolski stan powietrza jest zły, a miejscami bardzo zły. Najgorsza sytuacja jest w północnej części aglomeracji miasta, natomiast jakość powietrza jest lepsza na południu Krakowa.
04.12.2018 | aktual.: 13.12.2018 14:09
Smog Kraków – najgorsze powietrze w centrum i w północnych gminach
W centrum Krakowa PM10 utrzymuje poziom 180 procent, a PM2,5 230 procent dopuszczalnej normy. To świadczy o złej jakości powietrza, jednak sytuacja jest dużo gorsza na północ od Krakowa.
Najwyższe stężenie smogu odnotowano w podkrakowskich Zielonkach. Poziom PM10 sięga 160 procent dopuszczalnej normy, zaś PM2.5 przekracza 26 procent. Zaleca się korzystanie z komunikacji zbiorowej.
Smog Kraków – południe Krakowa i zachodnie okolice z najlepszym powietrzem
Aktualnie najlepsza smogowa sytuacja w mieście panuje na Podgórzu, południowej dzielnicy Krakowa. Tam poziomy PM10 i PM2.5 nie przekraczają 90 procent dopuszczalnej normy.
Równie dobra jakość powietrza jest w miejscowościach położonych na północny zachód i zachód od Krakowa – w tych rejonach bez obaw można wyjść na zewnątrz.
Smog – czym jest?
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.
Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.