Trwa ładowanie...

Smog Kraków – 30 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 30 stycznia 2019. Dziś mieszkańcy Krakowa i okolic w większości nie muszą obawiać się smogu. Sprawdź pomiary dla woj. małopolskiego.

Smog Kraków – 30 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskimŹródło: freeimages.com, fot: freeimages
dyenzyv
dyenzyv

Smog Kraków – 30 stycznia 2019

Dziś mieszkańcy wielu miejscowości w województwie małopolskim nie muszą obawiać się smogu. W Krakowie na osiedlach Wadów, Swoszowicach i Piastów stężenie pyłu PM10 wynosi 26 µg/m3, 20 µg/m3, 21 µg/m3 (pomiary wykonano o godzinie 6:00). Na ulicach Złoty Róg i Dietla pył zawieszony PM10 utrzymuje się na poziomie 27 i 28 µg/m3. Smogu nie ma także w Nowej Hucie (22 µg/m3), Nowym Sączu (28 µg/m3), Trzebini (31 µg/m3) i Zakopanem (39 µg/m3).
Niestety, sytuacja wygląda gorzej w Tarnowie, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi 57 µg/m3. Należy podkreślić, że normy dla pyłów PM10 ustalone są na poziomach: dopuszczalnym (50 µg/m3), informowania (200 µg/m3) oraz alarmowym (300 µg/m3). Poziom dopuszczalny jest dla nas informacją, iż jakość powietrza nie jest najlepsza, ale nie wywoła ciężkich skutków dla naszego zdrowia.

Smog Kraków – jak powstaje smog?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne powstające wskutek działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych (zanieczyszczenie powietrza, zamglenie, brak wiatru).
Chociaż mówimy o jednym zjawisku, warunki jego powstawania oraz skład chemiczny są różne w zależności od miejsca.
Z tego powodu możemy wyróżnić dwa rodzaje smogu:

* Smog typu Los Angeles – smog fotochemiczny lub troposferyczny, występujący głównie w miesiącach letnich i sferach subtropikalnych. W jego składzie znajdują się: tlenek węgla, tlenek azotu i węglowodory

* Smog londyński – w swoim składzie posiada: tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, sadzę oraz trudno opadające pyły. Występuje głownie od listopada do stycznia, w umiarkowanej strefie klimatycznej

dyenzyv

Smog w Polsce jest poważnym problemem i nasz kraj na tle innych państw UE pod względem stopnia zanieczyszczenia powietrza wypada bardzo źle. Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 miast, które znajdują się w krajach Unii i posiadają największe stężenie pyłu PM2.5, to miasta polskie.
Do najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju należą: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka,Kraków, Skawina, Nowy Sącz oraz Niepołomice.

dyenzyv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyenzyv
Więcej tematów