Smog Kraków – 18 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim
Smog Kraków – 18 stycznia 2019. Dziś mieszkańcy Krakowa i okolic nie muszą obawiać się smogu. Sprawdź pomiary dla woj. małopolskiego.
Smog Kraków 18 stycznia - jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim?
Dziś, w piątek 18 stycznia, mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców województwa małopolskiego. Osoby przebywające na terenie Krakowa i okolic mogą oddychać pełną piersią, gdyż jakość powietrza jest dobra. W okolicach os. Wadów stężenie pyłów PM10 o godzinie 6:00 wyniosło 14 µg/m3, na os. Swoszowice 9 µg/m3, a na obszarze os. Piastów 5 µg/m3. Na ulicach Złoty Róg i Dietla stężenie utrzymało się na poziomach 11 i 4 µg/m3. Dobrej jakości powietrze występuje dziś również w Nowym Sączu (stężenie pyłów PM10 na poziomie 7 µg/m3 ), Zakopanem (3 µg/m3 ), Trzebinie (10 µg/m3) i Tarnowie (14 µg/m3).
Przypominamy, iż pomiary są podawane dzięki automatycznemu monitoringowi powietrza wykorzystującemu szereg analizatorów gazowych, które są selektywne w zależności od rodzaju zanieczyszczenia. Sprzęt ten analizuje powietrze atmosferyczne pod kątem obecności i stężenia odpowiednich zanieczyszczeń. Pomiar próbek gazowych wykonywany jest w sposób ciągły, co umożliwia uzyskiwanie pomiarowych wyników na bieżąco.
Smog – jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na człowieka?
To zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na niemalże cały organizm człowieka. Szczególnie narażone na szkodliwe skutki smogu są dzieci, seniorzy, osoby chorujące przewlekle, kobiety w ciąży i palacze. Udowodniono, że zanieczyszczenie powietrza odbija się negatywnie między innymi na układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym, rozrodczym i nerwowym.
Wśród najczęstszych dolegliwości mających związek z występowaniem smogu wymienia się:
- choroby nowotworowe
- choroby serca (zawał, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, choroba niedokrwienna serca, niewydolność mięśnia sercowego
- choroby układu oddechowego (infekcje dróg oddechowych, zaostrzenie astmy, przewlekła obturacyjna choroba płuc)
- negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu (przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa
- problemy z pamięcią i koncentracją
- podrażnienie oczu oraz skóry