Trwa ładowanie...

Sezon na "głupotę". Pożary łąk i nieużytków zmorą strażaków

• Ruszył sezon wypalania traw w Polsce
• W pożarach traw zginęło w 2015 roku 10 osób

Sezon na "głupotę". Pożary łąk i nieużytków zmorą strażakówŹródło: WP, fot: Robert Kulig
d308wxb
d308wxb

W tym sezonie odnotowano już kilkadziesiąt przypadków podpaleń traw na terenie całego województwa. Jak mówią strażacy, w 99 proc. przypadków to celowe działania właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą plewić i kosić swoich łąk. Takie działanie może doprowadzić do tragedii.

- Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - informuje st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiej PSP

Tylko w ubiegłym roku miało miejsce ponad 82 tys. pożarów, z czego połowa - właśnie z powodu wypalanych traw. A w wyniku - przede wszystkim - głupoty, w 2015 roku w Polsce zginęło 7 osób, 141 zostało rannych, a małopolscy strażacy wyjeżdżali do pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych aż 6242 razy. W tych pożarach rannych zostało 10 osób.

Straż pożarna apeluje, by nie podpalać traw i zadbać o swoje nieruchomości w inny sposób.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d308wxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d308wxb
Więcej tematów