Prokuratura Krajowa wzywa sędziów na przesłuchania. Jest reakcja
Prokuratura Krajowa wzywa na przesłuchania sędziów, którzy stanęli w obronie prokuratora Michała Krasonia. Powstało specjalne pismo, w którym sędziowie biją na alarm.
O sprawie informuje portal oko.press, który wcześniej donosił o tym, że specjalny wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej wzywa na styczniowe przesłuchania sędziów z Krakowa.
Sprawa dotyczy 12 krakowskich sędziów. Część z nich ma zostać przesłuchanych jeszcze w grudniu. Wspomniane osoby wydawały orzeczenia dotyczące prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie Mariusza Krasonia.
Krasoń jest członkiem zarządu stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia. "W 2019 roku był jednym z inicjatorów przyjęcia uchwały przez samorząd prokuratorów, która otwarcie krytykowała prokuraturę Ziobry" - przypomina oko.press. W efekcie został wysłany na delegację do Wrocławia oraz zdegradowany do pracy w prokuraturze rejonowej. Decyzję w tej sprawie miał podjąć Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
Jak czytamy, Krasoń pozwał macierzystą Prokuraturę Regionalną w Krakowie, a "sędziowie wydawali orzeczenia, które były korzystne dla prokuratora". Chodzi m.in. o wydanie tzw. zabezpieczenia pozwu, na mocy którego krakowski sąd rejonowy wstrzymał delegowanie Krasonia do Wrocławia. Oko.press wskazuje na to, że dlatego krakowscy sędziowie są wzywani na przesłuchania do Prokuratury Krajowej.
"Takie pytania słyszę w TVP". Cezary Tomczyk się zdenerwował
Prokuratura Krajowa wzywa sędziów na przesłuchania. Jest reakcja
Teraz sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Krakowie skierowali list do prezesa tego sądu. Pismo podpisało ponad 20 z ok. 30 sędziów. Sygnatariusze wyrazili "zaniepokojenie zaistniałą sytuacją". Jak podkreślili, wezwanie sędziów na przesłuchania może świadczyć o tym, że "w ocenie prokuratury musi zachodzić podejrzenie popełnienia przestępstwa przez sędziów".
"Sytuacja wkraczania śledczych w czynności orzecznicze sędziów godziłaby w podstawowe gwarancje statusu ustrojowego sędziów, naruszając sferę, w której sędziowie są niezawiśli, a przez to – godziłaby w istotę niezależności sądu" - można przeczytać w liście.
Sędziowie domagają się m.in. "przeciwdziałania ryzyku nieuprawnionej ingerencji w niezależność sądu" przez Prokuraturę Krajową oraz "zapewnienia sprawowania przez sędziów sądu apelacyjnego zadań wymiaru sprawiedliwości w sposób niezawisły i niezależny, bez obawy o to, że spotkają ich represje w związku z podejmowanymi czynnościami orzeczniczymi".
Źródło: Oko.press