RegionalneKrakówProblemy polskiej telemedycyny

Problemy polskiej telemedycyny

Telemedycyna, czyli leczenie na odległość, to najnowsza forma opieki zdrowotnej, pisze "Dziennik Polski". Wykorzystanie nowych technologii pozwala na przesyłanie zdjęć najwyższej jakości, wyników badań itp. i tym samym postawienie diagnozy na odległość. Zdiagnozowani pacjenci przez telefon otrzymują od lekarza wytyczne dotyczące np.dawek leków. Chorzy oszczędzają czas i siły, placówki medyczne - pieniądze.

Problemy polskiej telemedycyny
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wydawałoby się, iż takie rozwiązanie znajdzie wielu zwolenników. Tak się jednak nie stało. Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce finansować świadczeń z zakresu telemedycyny. Powód - nie ma ich w katalogu świadczeń refundowanych. Innym argumentem używanym przez NFZ jest brak jasności, czy usługi telemedyczne są w stanie zastąpić bezpośredni kontakt z chorym.

Brak wsparcia finansowego ze strony NFZ zmusza do szukania innych źródeł dofinansowania. Krakowski szpital im. Jana Pawła II, który wprowadził usługi telemedyczne, otrzymał już ponad 2 mln euro wsparcia z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, gdzie nie kwestionuje się większej skuteczności i efektywności nowej metody leczenia. Jednak ja pisze gazeta doraźna pomoc nie zlikwiduje problemu i jeśli NFZ nie zmieni zdania w tej kwestii, to usługi telemedyczne zaczną w Polsce zanikać.

Źródło artykułu:PAP
lekarznfzrefundacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)