Trwa ładowanie...
d24cyww

Odkryto groby ze szkieletami 15 osób i 5 świń

W Koszycach, podczas badań archeologicznych poprzedzających budowę sieci kanalizacyjnej, odkryto prehistoryczny grób ze szkieletami piętnastu osób. Obok, oprócz rzeczy powszedniego użytku znaleziono też grób pięciu świń - donosi "Dziennik Polski".

d24cyww
d24cyww

- Rozpoznaliśmy, że znalezisko należy do tzw. kultury amfor kulistych (3000-2400 p.n.e.). Ludzie tej kultury przejawiali ciekawą tendencję do symetrii i swoistego porządku w układaniu ciał zmarłych w grobach. I tak ciała w odkrytym przez nas grobie leżały w dwóch grupach, ułożone były na wznak i zachodziły na siebie nogami. Jedna grupa miała głowy skierowane na północ, druga na południe - opowiada Marcin Przybyła, kierownik archeologicznej grupy badawczej.

Dwa szkielety zostały specjalnie wyróżnione. - Podejrzewamy, że były to osoby o wyższym statusie w ówczesnej społeczności - mówi Przybyła. - Rozpatrujemy dwa warianty: albo cała ta grupa zginęła nagle w wyniku jakiegoś wypadku losowego (np. zarazy, walki), albo trzynaście osób zostało dodanych jako pośmiertna świta ważnej parze - dodaje.

Obok szkieletów w grobie odnaleziono również przedmioty włożone tam dla użytku zmarłych. Były wśród nich gliniane naczynia, krzemienne ostrza, kościane i bursztynowe ozdoby. Archeolodzy odkopali również pochówek pięciu świń ułożonych w specyficzny sposób. - Pochówek zwierząt był powiązany z sąsiednim grobem ludzi - wyjaśnia Przybyła.

Pochówki należące do kultury amfor kulistych, są dość częste w Polsce i Niemczech. Grób z Koszyc jest jednym z najbogatszych i zawierających największą liczbę ciał zmarłych. Archeolodzy mają nadzieję na kontynuację badań w Koszycach w przyszłym roku.

d24cyww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24cyww
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj