Trwa ładowanie...

Nowe dowody ws. brutalnego zabójstwa 17-latki sprzed 18 lat

• Nowe odkrycie ws. zabójstwa 17-letniej Iwony C., którego dokonano w 1998 r.
• Śledczy zabezpieczyli drut, z którego fragment mógł posłużyć do uduszenia ofiary
• W środę przeprowadzono eksperyment procesowy na miejscu znalezienia zwłok
• Rozważana jest zmiana kwalifikacji czynu na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem

Nowe dowody ws. brutalnego zabójstwa 17-latki sprzed 18 latŹródło: PAP, fot: Piotr Polak
dvp2fxr
dvp2fxr

Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce Szczucińskiej w Małopolsce. Jej ciało znalazł nazajutrz przy wale Wisły przypadkowy świadek. Sekcja zwłok wskazała uduszenie jako przyczynę śmierci. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

Obecnie śledztwo kontynuuje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Eksperyment

W środę na miejscu odkrycia zwłok przeprowadzono eksperyment procesowy z użyciem nowoczesnego sprzętu, w tym drona.

dvp2fxr

Jak powiedział naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, prok. Piotr Krupiński, równocześnie z eksperymentem prowadzone były też inne czynności procesowe, w tym przesłuchania świadków.

- Materiał zgromadzony w toku wszystkich wczorajszych czynności dowodowych, a także uprzednio uzyskana opinia Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie wskazuje, że po pierwsze sprawcy działali ze szczególnym okrucieństwem i po drugie, że ujawniono istotne okoliczności wskazujące na zmowę milczenia. Zabezpieczono też dowód, który przez 18 lat nie został zabezpieczony, to jest prawdopodobnie drut, z którego sprawcy oderwali fragment użyty do zabójstwa Iwony C. ze szczególnym okrucieństwem - poinformował Krupiński.

Zastrzegł, że ze względu na dobro postępowania nie może podawać szczegółów dotyczących miejsca i okoliczności zabezpieczenia dowodu. - Możemy tylko tyle wskazać, że aktualne prowadzone będą badania zmierzające do jednoznacznego ustalenia, czy z tego zabezpieczonego drutu sprawcy odłamali fragment, po to aby udusić nim pokrzywdzoną ze szczególnym okrucieństwem" - powiedział prokurator.

Jak zaznaczył, dowody zgromadzone od czasu przejęcia postępowania przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wskazują na "bardzo bliskie zbliżenie się do sprawców tej okrutnej zbrodni".

dvp2fxr

Prowadzący śledztwo uważają, że najprawdopodobniej do zabójstwa doszło w innym miejscu a zwłoki dziewczyny zostały przetransportowane nad Wisłę.

Pod uwagę jest brany również fakt, że ciało 17-latki było roznegliżowane, choć sekcja zwłok wykluczyła kontakt seksualny. Może to wszystko wskazywać - zdaniem śledczych - na próbę zmylenia organów ścigania, co do miejsca i motywu zbrodni.

Do tej pory policja i prokuratura, analizując zgromadzony materiał dowodowy, ustaliła też, że z zabójstwem Iwony C. bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna ten, w styczniu 1999 r. bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki zostały znalezione po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.

dvp2fxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvp2fxr
Więcej tematów