Trwa ładowanie...

Licealiści rezygnują z lekcji religii. W Krakowie prawie połowa uczniów

Uczniowie rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii - wynika z badań Lewicy przeprowadzonych w krakowskich liceach. Jak wynika z analiz, odsetek rezygnacji w ciągu ostatnich lat wzrósł w niektórych szkołach nawet sześciokrotnie.

Licealiści rezygnują z lekcji religii. W Krakowie prawie połowa uczniówLicealiści rezygnują z lekcji religii. W Krakowie prawie połowa uczniówŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
dzzl8hv
dzzl8hv

O sprawie poinformowała w środę krakowska "Gazeta Wyborcza". Lokalny oddział Lewicy rozesłał po wszystkich liceach w mieście ankiety dotyczące nauczania religii w szkołach. Na 30 rozesłanych maili 20 szkół zdecydowało się odpowiedzieć.

Wnioski? Prawie połowa krakowskich licealistów nie uczęszcza na katechezę. Z roku na rok ten odsetek rośnie. W ciągu czterech lat liczba rezygnacji wzrosła np. w XXX LO im. św. Brata Alberta z 26 do 169 uczniów, w XLIV LO im. ks. Stanisława Konarskiego z 20 do 128 licealistów. W XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiej na lekcje religii chodzi jedynie 6 proc. wszystkich uczniów.

- Nie przez przypadek najwięcej rezygnacji było w tym roku szkolnym. (...) Młodzi ludzie, dla których różnorodność jest wartością, mają w sobie coraz więcej niezgody na indoktrynację i nękanie społeczności LGBT na podobnych lekcjach - tłumaczyła w rozmowie z "Wyborczą" Magda Dropek z krakowskiej Lewicy.

dzzl8hv

Młodzież odchodzi od Kościoła? Abp Jędraszewski: Zatęsknią i powrócą

Sprawę odchodzenia młodych z Kościoła komentował na początku maja abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Z powodu pandemii wiele więzów zostało naruszonych, m.in. także na skutek katechezy online. Myślę, że teraz ci młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem - i powrócą - ocenił metropolita krakowski w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela".

- Presja wywierana na nich [na młodych ludziach - przyp. red.], aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna. Pandemia uwidoczniła to, że młodzież znalazła się w trudnej sytuacji - dodał abp Jędraszewski, tłumacząc że do Kościoła należy zadanie, aby znaleźć nowe sposoby docierania do młodych.

Dramatyczny apel Tadeusza Rydzyka. "Szokujące porównania mnie nie dziwią"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzzl8hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzzl8hv
Więcej tematów