Trwa ładowanie...

Kraków. Straż pożarna poszukuje hejnalisty

Kraków będzie miał nowego hejnalistę. Straż pożarna ogłosiła nabór na stanowisko hejnalisty na wieży kościoła mariackiego. Przyjmowanie dokumentów od chętnych zakończy się 5 stycznia.

Share
Kraków. Straż pożarna poszukuje hejnalisty
Kraków. Straż pożarna poszukuje hejnalistyŹródło: In Pictures via Getty Images, Fot: Richard Baker
d497cnv

Rekrutacja na stanowisko hejnalisty została ogłoszona po tym, jak po 24 latach pracy na emeryturę przeszedł trębacz Jan Sergiela. Krakowski hejnalista nie rezygnuje jednak zupełnie z muzyki. Nadal prowadzić będzie orkiestrę w gminie Budzów i skupi się na nauczaniu gry na instrumentach dętych.

Kraków. Niełatwo zostać hejnalistą

Przed kandydatem, którego podanie o pracę zostanie rozpatrzone pozytywnie stanie niemałe wyzwanie. Przejście etapu składania aplikacji nie oznacza bowiem końca rekrutacji. By stać się hejnalistą na wieży mariackiej należy przejść szereg testów. Na następcę Jana Sergieli czekają m.in.: sprawdzian gry na trąbce czy test sprawności fizycznej. Ponadto komisja rekrutacyjna sprawdzi czy kandydat nie ma lęku wysokości.

d497cnv

Krakowski hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym następuje 48 godzinna przerwa. Jego zadaniem jest wygrywanie hejnału, co godzinę od 8.00 rano do 7.00 dnia następnego. Obecnie w zespole hejnalistów jest 7 trębaczy, a na każdej zmianie pracuje ich dwóch.

Hejnał mariacki trębacze grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.

Szczepionka na COVID-19. Druga osoba zaszczepiona w Polsce zwróciła się do dziennikarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d497cnv

Podziel się opinią

Share
d497cnv
d497cnv
Więcej tematów