Kraków chce otworzyć miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych
• W Krakowie pojawią się miejskie samochody elektryczne
• Ruszają konsultacje w sprawie organizacji terminali
• Samochody mają być alternatywą dla komunikacji miejskiej i prywatnych aut
Po bataliach związanych z przetargiem nie zaczęła jeszcze działać wypożyczalnia rowerów miejskich, a miasto już ogłosiło, ze planuje wprowadzenie terminali z samochodami.
Według ostatnich informacji, w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, wewnątrz II obwodnicy maksymalnie 40, a poza nią - 30 stacji. Kiedy to nastąpi? Wkrótce rozpoczną się konsultacje techniczne w tej sprawie.
- Stacje mają zapewnić mieszkańcom możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu samochodu elektrycznego. Terminale będą się znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach. Zwrot pojazdu odbywać się będzie w tym samym lub dowolnie wybranym miejscu, wyposażonym w terminal. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km - przekazują urzędnicy z biura prasowego UMK.
Każdy punkt bazowy ma posiadać od dwóch do pięciu znakowanych miejsc postojowych i zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów. Punkty zlokalizowane będą w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów kubaturowych (naziemnych i podziemnych) oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych.
W planach jest uruchomienie wypożyczalni co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .