Koronawirus. Strefa żółta w Krakowie. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone?
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów z najwyższą liczbą zakażeń COVID-19, dzieląc je na strefy czerwone oraz żółte. Decyzją ministerstwa, strefa żółta obowiązuje m.in. w Krakowie. Co to oznacza?
Koronawirus w Krakowie. W czwartek 27 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 233 nowych i potwierdzonych zakażeniach COVID-19 w województwie małopolskim. W Krakowie stwierdzono aż 59 przypadków.
W związku z tym Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o włączeniu Krakowa do żółtej strefy. Co to oznacza dla miasta? Jakie ograniczenia zaczną obowiązywać w pierwszej kolejności? Odpowiedzi udzielił Wirtualnej Polsce Kamil Popiela z biura prasowego tamtejszego magistratu.
- Miasto jest przygotowane na dynamicznie zmieniającą się sytuację. Obostrzenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą przede wszystkim organizatorów imprez kulturalnych i sportowych. Na widowni będzie mogło zasiąść mniej osób, mniejszy będzie ścisk w restauracjach znajdujących się na terenie miasta - powiedział.
Koronawirus. Strefa żółta w Krakowie. Co z komunikacją miejską?
Popiela podkreślił jednocześnie, iż miasto apeluje do wszystkich mieszkańców wracających z urlopów, aby pamiętali o swoim zdrowiu i zdrowiu najbliższych. - Chrońmy wszystkich wokół, stosujmy się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i sanepidu, np. poprzez zakładanie maseczek w większych skupiskach - dodał.
Popiela zapytany o komunikację miejską odpowiedział, że "wszystko pozostaje bez zmian", ponieważ takie są zalecenia Ministerstwa Zdrowia w strefie żółtej.
O tym, czy dane miasto zostanie objęte strefą, decyduje współczynnik zachorowalności. Jeśli liczba nowych zachorowań w ciągu 14 dni wyniesie między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców, to miejscowość zostanie zaliczona do żółtej strefy. Jeżeli liczba zachorowań wynosi powyżej 12 na 10 tys. osób - wówczas miasto objęte zostaje strefą czerwoną.