Trwa ładowanie...

Spór o deklarację anty-LGBT w Małopolsce. PiS traci wicemarszałka

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz poinformował, że występuje z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśnił, jego decyzja jest związana ze sporem o deklarację anty-LGBT. Komisja Europejska zamierza wstrzymać wypłacanie regionowi środków unijnych, jeśli samorządowcy nie wycofają się z kontrowersyjnej uchwały.

Share
Konflikt w Małopolsce. Tomasz Urynowicz opuścił klub radnych PiS Konflikt w Małopolsce. Tomasz Urynowicz opuścił klub radnych PiS Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d2tei9y

Decyzję o opuszczeniu klubu PiS Tomasz Urynowicz przekazał we wtorek po nadzwyczajnej, ale przerwanej z powodów technicznych sesji sejmiku woj. małopolskiego. Tematem spotkania było uchylenie deklaracji anty-LGBT.

- Występuję z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wiem, co to dla mnie znaczy. Jestem świadomy tej odpowiedzialności. Podjąłem decyzję, by kroczyć pomiędzy dwoma żywiołami: szaloną lewicą i nieodpowiedzialną prawicą. Chcę iść środkiem, opierając się o konkretne działania, odpowiedzialność wobec was. Wybieram Małopolskę, wybieram Kraków - oświadczył polityk.

W rozmowie z PAP Urynowicz podkreślił, że "zamierza być radnym krakowian i Małopolan". - Nie zamierzam przystępować do żadnego sejmikowego klubu radnych - dodał.

d2tei9y

Zobacz też: "Zejdź, człowieku, ze sceny". Krzysztof Gawkowski bezlitosny dla abp. Marka Jędraszewskiego

Małopolska. Urynowicz przeciwny uchwale anty-LGBT

W sprawie deklaracji anty-LGBT zarząd województwa małopolskiego na początku sierpnia otrzymał pismo ostrzegawcze od Komisji Europejskiej. Na szali leżą potężne środki z Unii Europejskiej w wysokości ponad 2,5 miliarda euro.

Przerwana nadzwyczajna sesja dotycząca deklaracji anty-LGBT została przełożona na czwartek. Radni klubu PiS podjęli już ustalenia o dyscyplinie głosowania ws. uchwały - samorządowcy negatywnie zaopiniowali unieważnienie dokumentu.

d2tei9y

- Podjąłem decyzję, że nie zagłosuję jak klub PiS - poinformował wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Zdaniem radnego spór dotyczy tego, "by Małopolska mogła dynamicznie się rozwijać, co bez środków unijnych jest niemożliwe". Zaznaczył, że sam jest konserwatystą i "osobą, która chce się troszczyć o rodzinę".

Od 2018 roku Tomasz Urynowicz należy do Porozumienia Jarosława Gowina. W wyborach do sejmiku małopolskiego startował jednak z listy Prawa i Sprawiedliwości, reprezentując tę partię pełnił też funkcję radnego wojewódzkiego. Razem z Łukaszem Smółką z PiS jest wicemarszałkiem woj. małopolskiego. Niedawno Urynowicz zapowiedział, że rozważa kandydowanie na prezydenta Krakowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tei9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tei9y
Więcej tematów