PolskaJubileusz 50-lecia kapłaństwa bpa Tadeusz Pieronka

Jubileusz 50‑lecia kapłaństwa bpa Tadeusz Pieronka

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. biskupa
Tadeusza Pieronka świętowano w Krakowie. Uroczystą mszę
św. w Bazylice Mariackiej odprawił z tej okazji metropolita
krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita przypomniał także o
przypadającym na ten dzień jubileuszu 50-lecia powrotu na swoje
miejsce ołtarza Wita Stwosza.

15.08.2007 | aktual.: 15.08.2007 22:06

We wprowadzeniu do mszy św. kard. Dziwisz podziękował Bogu za kapłaństwo ks. bpa Tadeusza Pieronka, który od 50 lat służy wiernie Archidiecezji i Kościołowi w Polsce.

Metropolita przypomniał, że biskup Pieronek dał się poznać jako wybitny uczony-prawnik, i że Jan Paweł II docenił jego wielką kulturę teologiczną i duchową, w 1992 roku powołując go do kolegium biskupów. W tym samym roku biskup Pieronek został zastępcą, a rok później sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski. Po pięcioletniej kadencji otrzymał nominację na przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej, jest także konsultorem Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych - mówił Dziwisz.

Jak podkreślił metropolita, ks. bp Pieronek uczestnicząc aktywnie w wielu międzynarodowych konferencjach i sympozjach, a także organizując je w Krakowie, promuje prawdziwy wizerunek Kościoła i naszej Ojczyzny, jakże często zniekształcony; służy także prawdzie, a w swoim posłannictwie zdobył szacunek społeczeństwa polskiego i opinii publicznej, która często odwołuje się do jego trafnych ocen bieżących wydarzeń. W wolności, którą daje prawda, służy Ludowi Bożemu swoją inteligencją i naukowym przygotowaniem oraz doświadczeniem, narażając się niejednokrotnie na niezrozumienie - podkreślał kardynał zasługi biskupa.

Metropolita podziękował jubilatowi za długoletnie posługiwanie kapłańskie i życzył, by nadal ono owocowało dla wspólnego dobra.

W swojej homilii, poświęconej świętu Wniebowzięcia Matki Boskiej, ks. bp Pieronek podziękował swoim rodzicom, że właśnie taką drogą poprowadzili go w życiu. Podziękował także kard. Dziwiszowi i jego poprzednikom, i wszystkim, dzięki którym - jak stwierdził - poznawał wielkość i moc Boga. Sługę Bożego Jana Pawła II prosił o wsparcie, by wytrwał w nadziei życia wiecznego do końca.

Myślę, że z ks. Pieronkiem Kościół polski maszeruje po ziemi. Życzę mu, żeby był taki sam - powiedział dziennikarzom po mszy kard. Dziwisz.

Ks. bp Tadeusz Pieronek (ur. 24 października 1934) - biskup, profesor kanonicznego prawa procesowego, z Krakowem związany jest od 1951 roku; tu studiował na wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1975 roku uzyskał habilitację, w 1987 roku tytuł naukowy profesora kanonicznego prawa procesowego. Sakrę biskupią otrzymał w 1992 roku w Rzymie, z rąk papieża Jana Pawła II. Był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Tegoroczne obchody Wniebowzięcia NMP oraz jubileusz bp Tadeusza Pieronka zbiegły się w tym roku z 50. rocznicą powrotu na swoje miejsce ołtarza Wita Stwosza. Jestem przekonany, że Matka Najświętsza chciała mieć ten ołtarz u siebie, tu - w tym kościele. I Bogu niech będą dzięki za ocalenie tego wielkiego dzieła sztuki, które cieszy swoim widokiem wszystkich przybywających do Bazyliki Mariackiej - powiedział kard. Dziwisz.

Ołtarz Wita Stwosza - poliptyk mariacki, zamówiony przez rajców krakowskich u młodego artysty w Norymbergi, powstawał przez 12 lat - od roku 1477 do 1489. Zdaniem znawców, ołtarz stanowi kulminację europejskiej sztuki średniowiecza. Zrabowany w czasie wojny przez Niemców ołtarz został odnaleziony w Norymberdze i w 1946 roku przywieziony do kraju. Poddano go dokładnej renowacji (1946-50), potem ołtarz znajdował się na Wawelu i dopiero w 1957 roku przekazano ołtarz Kościołowi Mariackiemu. Pierwszą uroczystą mszę św. odprawił przed odnowionym ołtarzem metropolita krakowski ks. abp Eugeniusz Baziak 15 sierpnia 1957 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)