Abp Dziwisz w ornacie i z pastorałem Wojtyły
Nowy metropolita krakowski arcybiskup
Stanisław Dziwisz będzie posługiwał się pastorałem, którego
niegdyś używał Karol Wojtyła. Podczas sobotnich uroczystości w
Krakowie arcybiskup będzie ubrany w ornat, w którym Jan Paweł II w
1999 r. odprawiał mszę świętą w Katedrze na Wawelu.
27.08.2005 08:50
Ornat ten Jan Paweł II przywiózł z Rzymu. Jest on ozdobiony herbami papieskimi oraz scenami z życia Jezusa: jest tam przedstawione ukrzyżowanie oraz zstąpienie Chrystusa do otchłani. Ten drugi motyw jest rzadki w ikonografii zachodniej. Chrystus został ukazany jako łamiący bramy i pieczęcie śmierci oraz wyciągający rękę do oczekujących na zbawienie.
Uczestniczący w ingresie kardynałowie i biskupi założą ornaty, które były używane w czasie ostatniej wizyty Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r.
W Katedrze na Wawelu arcybiskup Dziwisz otrzyma pastorał, którego jako biskup krakowski używał Karol Wojtyła. Został on ofiarowany Wojtyle przez mieszkańców Wadowic po przyjęciu przezeń święceń biskupich w 1958 r. Przez lata pastorał był przechowywany w skarbcu Katedry Wawelskiej.
Charakterystycznym elementem pastorału jest otoczony siedmioma kamieniami medalion z postacią św. Karola Boromeusza i słowami "Totus Tuus" ("Cały Twój"), które były mottem życiowym Jana Pawła II.
Podczas uroczystości w Katedrze arcybiskup Dziwisz będzie miał na ramionach racjonał biskupów krakowskich wykonany w XIV wieku przez królową Jadwigę. Racjonał to dwie szerokie wstęgi skrzyżowane i złączone okrągłymi tarczami pośrodku piersi i pleców. Zdobią go najczęściej nazwy cnót, którymi powinien się odznaczać hierarcha. To rzadko spotykany element stroju liturgicznego, używany przez biskupów tylko niektórych diecezji, na mocy specjalnego papieskiego przywileju.
Prawo do noszenia racjonału nie wiąże się z osobą, tylko z miejscem i może on być zakładany przez ordynariusza wyłącznie w czasie najważniejszych mszy. Obecnie poza Krakowem racjonał jest używany jedynie w dwóch diecezjach w Niemczech - w Paderborn i Eichstatt oraz jednej we Francji - w Toul.
Racjonał krakowski jest jednym z najstarszych zachowanych na świecie. Wstęgi zostały pokryte perłami i wykończone lamówkami oraz frędzlami ze złotej nici. Umieszczony na nich łaciński napis brzmi: "Nauka, prawda, umiarkowanie, skromność, prostota. Królowa Jadwiga, córka króla Ludwika". Na końcach wstęg znajdują się herby Królestwa Polskiego i Andegawenów.
Jan Paweł II założył ten racjonał w Katedrze na Wawelu w czerwcu 1987 r. podczas trzeciej pielgrzymki do Polski.
Podczas Eucharystii na Rynku Głównym arcybiskup Stanisław Dziwisz będzie używał kielicha z postaciami polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II i z postacią samego papieża.
W ołtarzu polowym zbudowanym przed Bazyliką Mariacką znajdą się Cudowny Krzyż z opactwa cystersów w Krakowie-Mogile oraz obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Były one na krakowskich Błoniach w czasie Eucharystii sprawowanej przez Jana Pawła II w sierpniu 2002 r.