Kraków: wystawa o stanie wojennym
Archiwalne zdjęcia i dokumenty, transparenty oraz wyposażenie konspiracyjnej drukarni można oglądać na wystawie "Stan wojenny - spojrzenie po dwudziestu latach", którą w środę otwarto w Hucie im. Sendzimira w Krakowie.
Wystawę, prezentującą wydarzenia z grudnia 1981 roku, zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W centrum administracyjnym huty zgromadzono około 300 fotografii i dokumentów. Jest wśród nich zdjęcie Jacka Kuronia, Henryka Wujca i Jana Rulewskiego z ośrodka internowania w Białołęce.
Są też fotografie czołgów na ulicach polskich miast i zdjęcie drukarza, który z twarzą zasłoniętą bandażami przygotowuje podziemne biuletyny. Zwiedzający mogą obejrzeć także kompletny ekwipunek funkcjonariusza ZOMO - mundur, zimową czapkę, kask, tarczę i pałkę.
Takimi narzędziami posługiwali się funkcjonariusze podczas pacyfikowania strajków i demonstracji. Wystawa jest przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy urodzili się podczas stanu wojennego lub później i nie mogą go pamiętać.
Dlatego organizatorzy obok dokumentów takich, jak nakazy aresztowania, ulotki i podziemne biuletyny umieścili kolekcję kartek na artykuły, które dwadzieścia lat temu były towarem deficytowym. Wystawa będzie czynna jeszcze tylko w czwartek, ale od 3 do 28 stycznia będzie ją można oglądać w starym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej. Później - jak deklarują organizatorzy - wystawa będzie wędrowała w różne miejsca Małopolski. (and)